Assuan
Assuan/Asuán (Aswan) – město
Obecně o Assuánu
Místo, které uchvátilo i slavnou spisovatelku Agathu Christie, jež zde čerpala inspiraci ke své detektivce Smrt na Nilu – to je Asuán. Jihoegyptské město, které je od dávných dob považováno za hraniční bod či dokonce pomyslnou bránu mezi Egyptem a takzvanou „černou” neboli Subsaharskou Afrikou. Nachází se téměř 900 km od hlavního města Káhira, proto je nejdostupnější letecky, případně říční dopravou.
Město Asuán – plné života a úchvatné atmosféry – je centrem stejnojmenné oblasti (více oblasti Assuan/Aswan). Řeka Nil zde poskytuje jednak možnosti přepravy a závlahu a jednak dokresluje místní exotický kolorit. Právě po Nilu se odtud dostanete k jedněm z turisticky nejatraktivnějších památek Egypta, které se nacházejí v Luxoru. Dobrodružnější povahy se pak mohou doplavit až do sousedního Súdánu. Díky řece není zdejší krajina tak vyprahlá, přestože jde o nejsušší nejteplejší egyptský region. Nechybí vegetace, palmy ani další zeleň.
Aktivity ve městě
Dnešní Asuán, který se do současné podoby rozrostl z obyčejného malého tržiště, je město spletitých uliček, tradičních rušných trhů a egyptské kultury. K jeho prohlídce je zcela ideální využít místních kočárů tažených koňmi nebo vyrazit za poznáním procházkou ulicemi města a pobřežní kolonádou. Z břehů Nilu pak můžete pozorovat, jak se na říčních vlnkách pohupují vznešené egyptské plachetnice – takzvané felúky.
Jak známo, obchod patří neodmyslitelně k orientální klasice. A zvlášť v Asuánu, kde je podmíněn historicky i tradicí, neboť město bývalo odnepaměti strategickou obchodní křižovatkou. Však také samotný název města znamená „bazar”. Takže až dorazíte na zdejší tržiště, nasajete nefalšovanou atmosféru arabského obchodu. Tak trochu všudypřítomný zmatek a typický halas obchodníků i zákazníků je tu zcela normální a přirozený. Když budete smlouvat, máte vyhráno. Ke koupi je k mání prakticky cokoliv od potravin (hlavně ovoce, suché plody a koření) až po textilie, koberce, suvenýry, rukodělné výrobky, šperky a elektroniku. Cestou se můžete setkat i s tetováním henou.
Na dobré jídlo, ať už tradiční egyptské nebo kontinentální, můžete zajít do mnoha z místních restaurací. Oblíbené jsou rybí speciality z Násirova jezera nebo mořské plody z Rudého moře na všechny způsoby. Ochutnat ale můžete i plněného holuba nebo zdejší pokrm zvaný kušari, tedy směs rýže, zeleniny a koření. K pití se servíruje silná arabská káva, džus z čerstvého sezónního ovoce nebo orientální čaje. Ze stravovacích zařízení nechybí ani běžné pizzerie nebo pobočky mezinárodních řetězců McDonalds a KFC, obě s pěkným výhledem na Nil a příjemným posezením.
Turistická vybavenost
Asuán není typickým prázdninovým letoviskem s plážemi a vodními atrakcemi, přesto je dobře zařízen pro návštěvníky z celého světa. K mání jsou hotely od nižších kategorií až po ty nejluxusnější s pěti hvězdičkami. Pokud však chcete zažít skutečnou romantiku nebo snad něco dobrodružnějšího a méně tradičního, využijte nabídky botelů, kterých jezdí po Nilu hned několik, většinou dosti luxusních a vybavených bazény, obchody, bary a restauracemi.
Památky
Zdejší památky jsou důkazem významnosti města v jeho dlouhé historii. Dominantou Asuánu je mešita zvaná Tabia (v překladu „Věž”) – spanilá stavba barvy písku s dvěma vysokými minarety a kupolí. Vstup do vnitřního prostoru je omezen jistými pravidly obvyklými v arabských zemích – je tedy nutné být dostatečně oblečen (téměř celé tělo musí být zahaleno, nutností jsou dlouhé kalhoty či sukně a zakrytá ramena). Pokud toto splníte, můžete se směle oddávat architektonické kráse orientu. Na západním břehu Nilu je možné obdivovat poměrně nové mauzoleum Agy Chána z růžové žuly umístěné na vysokém písčitém kopci. Pochází z roku 1957 a je z něj krásný výhled do kraje. Za vidění ve městě Asuán rozhodně stojí i Núbijské muzeum s artefakty z dnes již zatopených oblastí pod přehradami, ať už sochy, sloupoví nebo předměty z hrobek a chrámů. Historie tu jde však mnohem dál – až do pravěku, z něhož se dochovala jeskyně s nástěnnými malbami. Další zajímavosti se nacházejí na ostrově Pilak – jednak starobylý chrám, staroegyptský obelisk a také žulové lomy.
Jiný ostrov, na němž se za doby faraonů nacházelo původní město, je Elefantina. Na ní je krom pozůstalých rozvalin dochována kaple z doby Ptolemaiovců, chrámy zasvěcené božstvu – jednak bohu Chnumovi s beraní hlavou a také jeho manželce Satety – a v neposlední řadě tzv. nilometr používaný ve starověku k výpočtu daní podle výšky vody. Krom toho lze čas na Elefantině využít k příjemné procházce pěknými zahradami.
Z Asuánu se po řece můžete vydat na dobrodružný výlet za památkami Starého Egypta, a to až do Luxoru se známým chrámem. V průběhu cesty spatříte nejen Asuánskou přehradu, ale také chrámy a říční ostrovy. Na jednom z nich – Kitchenerově – se dokonce nachází botanická zahrada. Na konci plavby budete odměněni pohledem na chrámy v Karnaku a Luxoru či Údolí králů. Plavby (i několikadenní se spoustou výletů) jsou organizovány místními plavebními společnostmi přímo z Asuánu.
Oblast: |
Turistická střediska |
Typ letoviska: |
Klidné |
Aktivity v letovisku: |