Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Assuan

Oblast
Typ letoviska Klidné
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Assuan, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Assuan/Asuán (Aswan) – město

Obecně o Assuánu

Místo, které uchvátilo i slavnou spisovatelku Agathu Christie, jež zde čerpala inspiraci ke své detektivce Smrt na Nilu – to je Asuán. Jihoegyptské město, které je od dávných dob považováno za hraniční bod či dokonce pomyslnou bránu mezi Egyptem a takzvanou „černou” neboli Subsaharskou Afrikou. Nachází se téměř 900 km od hlavního města Káhira, proto je nejdostupnější letecky, případně říční dopravou.

Město Asuán – plné života a úchvatné atmosféry – je centrem stejnojmenné oblasti (více oblasti Assuan/Aswan). Řeka Nil zde poskytuje jednak možnosti přepravy a závlahu a jednak dokresluje místní exotický kolorit. Právě po Nilu se odtud dostanete k jedněm z turisticky nejatraktivnějších památek Egypta, které se nacházejí v Luxoru. Dobrodružnější povahy se pak mohou doplavit až do sousedního Súdánu. Díky řece není zdejší krajina tak vyprahlá, přestože jde o nejsušší  nejteplejší egyptský region. Nechybí vegetace, palmy ani další zeleň.

Aktivity ve městě

Dnešní Asuán, který se do současné podoby rozrostl z obyčejného malého tržiště, je město  spletitých uliček, tradičních rušných trhů a egyptské kultury. K jeho prohlídce je zcela ideální využít místních kočárů tažených koňmi nebo vyrazit za poznáním procházkou ulicemi města a pobřežní kolonádou. Z břehů Nilu pak můžete pozorovat, jak se na říčních vlnkách pohupují vznešené egyptské plachetnice – takzvané felúky.

Jak známo, obchod patří neodmyslitelně k orientální klasice. A zvlášť v Asuánu, kde je podmíněn historicky i tradicí, neboť město bývalo odnepaměti strategickou obchodní křižovatkou. Však také samotný název města znamená „bazar”. Takže až dorazíte na zdejší tržiště, nasajete nefalšovanou atmosféru arabského obchodu. Tak trochu všudypřítomný zmatek a typický halas obchodníků i zákazníků je tu zcela normální a přirozený. Když budete smlouvat, máte vyhráno. Ke koupi je k mání prakticky cokoliv od potravin (hlavně ovoce, suché plody a koření) až po textilie, koberce, suvenýry, rukodělné výrobky, šperky a elektroniku. Cestou se můžete setkat i s tetováním henou.

Na dobré jídlo, ať už tradiční egyptské nebo kontinentální, můžete zajít do mnoha z místních restaurací. Oblíbené jsou rybí speciality z Násirova jezera nebo mořské plody z Rudého moře na všechny způsoby. Ochutnat ale můžete i plněného holuba nebo zdejší pokrm zvaný kušari, tedy směs rýže, zeleniny a koření. K pití se servíruje silná arabská káva, džus z čerstvého sezónního ovoce nebo orientální čaje. Ze stravovacích zařízení nechybí ani běžné pizzerie nebo pobočky mezinárodních řetězců McDonalds a KFC, obě s pěkným výhledem na Nil a příjemným posezením.

Turistická vybavenost

Asuán není typickým prázdninovým letoviskem s plážemi a vodními atrakcemi, přesto je dobře zařízen pro návštěvníky z celého světa. K mání jsou hotely od nižších kategorií až po ty nejluxusnější s pěti hvězdičkami. Pokud však chcete zažít skutečnou romantiku nebo snad něco dobrodružnějšího a méně tradičního, využijte nabídky botelů, kterých jezdí po Nilu hned několik, většinou dosti luxusních a vybavených bazény, obchody, bary a restauracemi.

Památky

Zdejší památky jsou důkazem významnosti města v jeho dlouhé historii. Dominantou Asuánu je mešita zvaná Tabia (v překladu „Věž”) – spanilá stavba barvy písku s dvěma vysokými minarety a kupolí. Vstup do vnitřního prostoru je omezen jistými pravidly obvyklými v arabských zemích – je tedy nutné být dostatečně oblečen (téměř celé tělo musí být zahaleno, nutností jsou dlouhé kalhoty či sukně a zakrytá ramena). Pokud toto splníte, můžete se směle oddávat architektonické kráse orientu. Na západním břehu Nilu je možné obdivovat poměrně nové mauzoleum Agy Chána z růžové žuly umístěné na vysokém písčitém kopci. Pochází z roku 1957 a je z něj krásný výhled do kraje. Za vidění ve městě Asuán rozhodně stojí i Núbijské muzeum s artefakty z dnes již zatopených oblastí pod přehradami, ať už sochy, sloupoví nebo předměty z hrobek a chrámů. Historie tu jde však mnohem dál – až do pravěku, z něhož se dochovala jeskyně s nástěnnými malbami. Další zajímavosti se nacházejí na ostrově Pilak – jednak starobylý chrám, staroegyptský obelisk a také žulové lomy.

Jiný ostrov, na němž se za doby faraonů nacházelo původní město, je Elefantina. Na ní je krom pozůstalých rozvalin dochována kaple z doby Ptolemaiovců, chrámy zasvěcené božstvu – jednak bohu Chnumovi s beraní hlavou a také jeho manželce Satety – a v neposlední řadě tzv. nilometr používaný ve starověku k výpočtu daní podle výšky vody.  Krom toho lze čas na Elefantině využít k příjemné procházce pěknými zahradami.

Z Asuánu se po řece můžete vydat na dobrodružný výlet za památkami Starého Egypta, a to až do Luxoru se známým chrámem. V průběhu cesty spatříte nejen Asuánskou přehradu, ale také chrámy a říční ostrovy. Na jednom z nich – Kitchenerově – se dokonce nachází botanická zahrada. Na konci plavby budete odměněni pohledem na chrámy v Karnaku a Luxoru či Údolí králů. Plavby (i několikadenní se spoustou výletů) jsou organizovány místními plavebními společnostmi přímo z Asuánu.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku nevyplněno
--- • --- • ---
---