Údolí králů
Údolí králů
Na západ od Luxoru se rozkládá území takzvaného Údolí králů, posvátného místa, které patří zaslouženému a věčnému odpočinku starověkých egyptských panovníků. Jde tedy o pohřebiště, a to těch nejvýznamnějších osobností tehdejší společnosti, tj. faraonů a aristokracie. Vyprahlé údolí mezi prašnými horami je dnes studnicí poznání tajemné historie nejen Egypta, ale lidské civilizace vůbec. Nachází se na západním břehu Nilu a veřejnosti jsou přístupné některé ze zde nalezených hrobů, vč. slavné Tutanchamónovy, k jejíž návštěvě je však zapotřebí speciální povolení. Na celé ploše údolí se má nacházet na šedesátku hrobů a pohřebních komor, které pojímají různé formy a velikosti od obyčejné jámy po velké komplexy čítající na stovky jednotlivých místností. Jejich stěny bývají zdobeny hieroglyfy a malbami znázorňujícími výjevy z egyptské mytologie. Přestože se staly tyto hrobky v minulosti mnohokráte cílem zlodějů a byly bezohledně rabovány, stále si zachovávají svou majestátní vážnost a mystický charakter, stejně jako vypovídací hodnotu o kultuře, zvycích a rituálech starých tisíce let. Je proto zřejmé, že o toto místo mají eminentní zájem archeologové, zejména pak egyptologové. Na některých vykopávkách se podíleli i čeští vědci. Společnými silami zde výzkumníci z celého světa odkrývají další dosud neodhalené artefakty, které jsou postupně zpřístupňovány veřejnosti.
A ještě jedne popis Údolí králů
Nachází se nedaleko chrámu Luxor. V areálu Údolí králů není dovoleno fotit ani natáčet. V areálu je větší množství přístupných hrobek. Vstupenka, kterou zakoupíte u pokladen, stačí na prohlídku tří z nich, je možné zakoupit si vstupenek více. Do slavné Tutanchámonovy hrobky se platí zvláštní vstupné.
V Údolí králů byly budovány hrobky panovníků a vysoké šlechty v období Nové říše za 18. – 20. Dynastie. Údolí je rozděleno na západní a východní část. Ve východní části leží většina významných hrobek. V západní části je zpřístupněna hrobka Velekněze Aje, který panoval po náhlé smrti Tutanchamona.
Prvním králem pohřbeným v Údolí je Thutmose I.. Nejvýznamnějším panovníkem zde pohřbeným je Ramesse II.. Přál si uchránit svou hrobku před vykradači, kteří řádili v pyramidách. Hrobka byla vybudována s velkým utajením a skutečně dlouho vykradačům odolávala. Postupně přibývali v Údolí králů hrobky dalších panovníků. Celkem zde bylo vystavěno 62 hrobek (dosud objevených). Například hrobka Amenhotepa I. ještě nebyla objevena. Poslední panovníkem, který zde byl pohřben, je Ramesse XI.. Všechny až na jedinou však byly vykradeny již v období Nové říše. Touto jedinou hrobkou byl hrob Tutanchámona, který nebyl objeven pravděpodobně pro svou malou velikost.
Většina královských hrobů má podobné vnitřní řešení, i když ani dvě nejsou zcela stejné. Nejstarší hrobky pocházející z počátku 18. dynastie byly tesány při úpatí skalního vápencového masivu. Jejich vchody tak byly překryty kamením svrženým z vrcholu skály. Vstupní chodba se dvakrát stáčela v pravém úhlu vlevo, vlastní pohřební komora byla spíše menší.
Hrobky z konce 18. a počátku 19. dynastie mají pouze jeden ohyb vstupní chodby vlevo a pohřební šachtu.
Poslední typ hrobky je podstatně větší. Postupně klesající vstupní chodba nebo systém chodeb vede až do samotné pohřební komory s mohutným sarkofágem, ukryté v podzemí. Po stranách vstupní chodby bývají menší místnosti, které původně obsahovaly bohatou pohřební výbavu a obětní dary. Další komory sloužily dnes neznámým účelům.
Přestože hrobky byly vykradeny již v hluboké minulosti, dochovaly se na jejich stěnách nádherné malby, zobrazující zpravidla výjevy z knihy mrtvých (soud faraona před dvanácti soudci, vážení jeho srdce apod.). Přestože malby nebyly restaurovány, zachovaly se v neuvěřitelně živé barevnosti. Tím se zdejší hrobky výrazně odlišují od pyramid a chrámů, kde byly původní malby buď značně poškozeny, nebo mnohdy zcela zničeny.
Při Údolí králů jsou také četné kamenické dílny, specializující se na ruční výrobu předmětů z alabastru (sádrovce), případně bazaltu. V dílnách si můžete poslechnout zajímavý výklad a seznámit se tak s tradičními postupy. Samozřejmě je zde možné zakoupení některého výrobku. Ručně zpracované vázy jsou velmi drahé. Je ale možné zakoupit i strojově broušené.
Oblast
Recenze
Anonymní cestovatel
• 07.06.2020
Anonymní cestovatel
• 24.02.2020
Super lepší článek o Egyptě jsem neviděl.
Oblast: |
Památky |
Středisko: |
|
Typ: |
Památka |