Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Hurghada (oblast)

Oblast
Typ letoviska Klidné
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Hurghada (oblast), budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Oblast Hurghada

Ač patří turisty velmi známá a oblíbená rekreační oblast Hurghada k těm mladším v Egyptě, její historie je mnohem delší, i když zdaleka ne tak slavná. Jako přímořská rybářská komunita byla totiž založena již ve 20. letech minulého století, nicméně skutečný rozvoj nastal až o 60 let později, tedy během 80. let, kdy toto malebné místo objevili američtí, evropští, ale též paradoxně zámožní egyptští investoři, jejichž obchodní příležitost tohoto rozsahu ležela do té doby doslova za humny. Společně pak počali budovat přímořské letovisko plné hotelů, s potřebnou infrastrukturou a řadou atrakcí. K prudkému boomu přispělo hned několik faktorů. Celá oblast k němu totiž měla základní předpoklady. Především to bylo původní, již vybudované vojenské letiště, které bylo v poměrně krátké době transformováno v letiště pro civilní dopravu, později navíc ještě zrekonstruováno a rozšířeno, a tak mohl započít přísun turistů. Přesto výstavba stále pokračuje – staví se nové hotely, restaurace a další zařízení.

V současnosti je Hurghada, vůbec největší středisko při Rudém moři, zavedeným a celosvětově proslulým resortem, kam směřují davy turistů po celý rok, neboť podobně jako ve zbytku Egypta panuje při tomto více než 90 km dlouhém pobřeží dokonalá letní atmosféra v kterékoliv roční době. Pro detaily o počasí se můžete podívat na stránku  Egypt - počasí a klima. Jedná se dokonce o statisíce turistů každý měsíc, přičemž jejich počet stále stoupá. A není to příliš velkým překvapením. Hurghada, tento vysoce živý a pestrý region, je totiž schopna nabídnout neuvěřitelné množství nejrozličnějších aktivit – nekonečné party, koupání v bazénech a v čistém moři, relaxaci na pláži, vodní sporty, veselé zážitky z aquaparků, potápění, exotickou přírodu a návštěvu tajemných historických památek starého Egypta.

Hurgada je situována v zátoce tvaru půlměsíce, tak příznačného pro arabské země, a nabízí vedle nekončících prázdninových radostí také překrásnou přírodu jak na suchu, tak pod vodou, a samozřejmě kvalitní pláže.

Geografie, příroda, počasí

Hurgada je lákadlem pro všechny příznivce klasické i nevšední letní dovolené, a to kdykoliv během roku, vč. zimního období. Stačí, když zatoužíte po horkém slunci, třeba v lednu, a vaše přání bude vyplněno právě zde. Egypt se totiž může pyšnit velmi intenzivním slunečním svitem, který nikdy neutuchá a neúnavně pálí do rozlehlých pláží a pouštního písku. Není třeba se obávat zlověstných mraků ani deště, které bývají noční můrou všech výletníků. Tady vám zkrátka dovolená neproprší a vy se nebudete muset spoléhat na štěstí při výběru doby své návštěvy, neboť srážky jsou v Hurghadě spíše výjimečné (jen několikrát do roka, přičemž jsou intenzivní, avšak velmi krátké). Můžete se tak směle oddávat všem radovánkám pravého léta – plavání a cachtání ve vodě, potápění, opalování, odpočinku ve stínu slunečníku s knihou nebo lahodným nápojem, vodním sportům, projížďkám na velbloudu či na koni, jachtingu, safari či výletům. Jednoduše řečeno – čemukoliv, co je spojeno s příjemným teplým počasím. V letních měsících je třeba počítat s opravdovými vedry, kdy není výjimkou překročení čtyřicítky. Pro našince jsou překvapující zimní teploty v Hurghadě, které zůstávají průměrně na krásných 20–22 stupních Celsia, a to minimálně 6 hodin denně. V noci však může být o něco chladněji, a tak nezapomeňte přibalit svršek s dlouhým rukávem.

Oblast Hurgada se může pochlubit vedle luxusu, komfortu a pohodlí svých hotelových komplexů a dalších nadstandardních zařízení také velmi jedinečnou, zachovalou přírodou, a to hlavně pod hladinou moře. Lze hovořit doslova o podmořských zahradách, které skýtají neporušené korálové útesy, vraky potopených lodí a samozřejmě pestrou škálu ryb a dalších živočichů a rostlin. Voda je navíc příjemně teplá a průzračná, takže viditelnost je dobrá i ve větších hloubkách. Především z těchto důvodů je Hurgada jedním z nejoblíbenějších míst potápěčů všech úrovní od začátečníků po zkušené, kteří jsou organizováni kolem více než stovky potápěčských center a škol. A nejen jich. Podvodní království můžete obdivovat i bez neoprénu a dýchací trubice. Pokud totiž máte jakékoliv obavy z potápění, nebo jen nechcete trávit všechen čas ve vodě, máte možnost užít si pohled do hlubin moře z ponorky nebo lodě s proskleným podpalubím.

Pláže, turistická vybavenost, letoviska, aktivity

Přestože patří Hurgada k luxusním letoviskům, místní obchodníci a hoteliéři jsou pod cenovým tlakem a musí se neustále přizpůsobovat konkurenci. Turisté tak mají možnost velmi výhodně získat vysoký nadstandard ve špičkových hotelích a hotelových komplexech.

Hurgada slučuje do jednoho regionu několik oblastí, z nichž každá má svá specifika. Samým centrem je El Dahar, který je současně tou starší, původní částí území. Novějším je naopak navazující Sakkala. Nejseverněji spočívá velmi dobře vybavené středisko El Gouna, zatímco na jihu zase najdete Village Road, jež je jakousi hotelovou zónou rozprostřenou na 20 kilometrech. Taktéž jižním směrem jsou pak položeny oblasti Shahl Hasheesh, Makadi, Soma Bay a Safaga.

Ač jde o jednu jedinou lokalitu rozdělenou na několik částí ležících v bezprostřední blízkosti, často vzájemně se prolínajících a doplňujících, má každá jednotlivá z nich své typické rysy a charakteristiky:

·       El Gouna – tento původně rybářský přístav, ležící asi 25 km od samotné Hurgady, je dnes vyspělým turistickým komplexem, jenž započal svůj vývoj směrem k cestovnímu ruchu v 80. letech minulého století a stále se rozvíjí. V současnosti nabízí širokou škálu hotelů a přidružených služeb všeho druhu na té nejvyšší úrovni. Přesto si zachovává svůj romantický ráz a tradiční egyptský styl architektury i života. Členité uličky vás zavedou do bazarů nebo uměleckých galerií, kde se setkávají kultury. Okolní části letoviska jsou vystavěny na skupince ostrůvků, jež obepíná uměle vytvořená laguna. Ta slouží taktéž turistům, aby zde mohli bezstarostně odpočívat a užívat své vytoužené dovolené.

·       El Dahar – El Dahar je místo, které si někteří návštěvníci zamilují, jiní jej raději při svém pobytu vynechají. Některé zdejší budovy nejsou v nejlepší kondici, i když zde také samozřejmě probíhá nová výstavba, a ne každého láká živá atmosféra v arabském stylu. Kdo však chce zažít pravý život egyptského obyvatelstva, není ideálnější místo. Jde o původní část starého přímořského sídla, kde funguje řada hotelů, jež byly nedávno zrekonstruovány a zmodernizovány. 

·       Sakkala – Sakkala je novější resort, který se soustředí kolem jedné hlavní ulice. Při pobřeží jsou rozmístěny hotely, a i když jich není mnoho, jsou připraveny se postarat o všechny zájemce o příjemnou dovolenou strávenou právě zde. V místě naleznete dostatek obchodů, kde nakoupíte různé zboží. Nechybí ani řada barů, restaurací a rychlého občerstvení známých světových řetězců.

·       Makadi Bay – Letovisko Makadi Bay je oáza klidu uprostřed pouště, která leží asi 30 km jižně od Hurghady. Resort byl vybudován čistě za obchodním účelem, tedy pro potřeby turismu, a tak tu nehledejte žádné historické centrum ani památky. Za těmi se dá vydat do jiných částí Egypta. Ve středisku fungují hotelové komplexy v orientálním stylu, restaurace a obchůdky. Noční život se soustředí přímo do hotelů. Nechybí banka, směnárna, internetová kavárna ani zdravotnické zařízení. Místní pláže a podmořské korály lákají jak běžné rekreanty, tak dobrodruhy a především potápěče, kteří mohou v průzračných vodách Rudého moře spatřit dosud nevídané.

·       Soma Bay – Soma Bay patří k novějším oblastem Hurgady. Tento vysoce atraktivní resort je orientován na cestovní ruch, a tak je možné očekávat vytříbené služby od ubytování přes stravování až po nejrůznější atrakce. Pláže se nachází přímo u hotelů a nabízejí ideální podmínky pro potápění a vodní sporty. Soma Bay však patří též k jedněm z vyhlášených egyptských lázní. Zdejší vody totiž obsahují řadu léčivých látek a minerálů. Letovisko je klidné, noční zábava se odehrává převážně jen v hotelích.

·       Safaga – Safaga je malý přístav ležící asi 50 km jižně od Hurghady. Toto místo ještě nebylo masově objeveno turisty, je tedy poklidnější, nicméně přesto již je schopno uspokojit veškeré potřeby svých návštěvníků. V letovisku Safaga najdete křišťálově čisté moře a dlouhé písčité pláže, které nejsou nikdy přeplněné. Taky podmořský svět je zde pestrý, hlavně díky neporušeným korálům, a tak je vyhledáván příznivci potápění a šnorchlu. Koupání v okolí letoviska má kvůli vysoké mineralizaci vody z léčivých pramenů výborné účinky na pleť a celé tělo. Místní promenádu lemují restaurace a obchůdky, kde je možné nakoupit různé zboží. Noční život však není příliš bujarý; je spíše odpočinkového ražení.

Hurghada na svém území hostí více jak 150 hotelů, takže je skutečně z čeho vybírat. Navíc celá rekreační oblast se stále rozvíjí a nová ubytovací zařízení rok od roku přibývají. A pokud jde o ukazatel kvality a luxusu, nejčastěji se setkáte se 4 a 5 hvězdičkami, které jsou zárukou opravdového komfortu se vším všudy. Rozlehlé hotelové paláce tu oplývají vlastními zahradami s bazény a palmami a připomínají často aquaparky s řadou atrakcí, včetně tobogánů, vodopádů a skluzavek.

Až ohromující je množství aktivit, které lze v Hurghadě provozovat. Protože jde o přímořskou oblast, lze pochopitelně očekávat vodní sporty a další radovánky všeho druhu, ať už jde o windsurfing, plavání, jízdu na vodních lyžích, šnorchlování a potápění, plavbu na jachtách a člunech či rybaření. A ani na suchu není nuda. Pokud vás láká zelený sport, nebo pokud jste již zkušenými golfisty, bude se vám líbit zdejší hřiště. A je-li libo nějakých dalších suchozemských činnosti, zahrajte si bowling, navštivte muzeum a akvárium, kde spatříte bohatou sbírku mořské zvířeny a rostlinstva, nebo se vydejte vstříc dobrodružství při pouštním safari. Do hor a oblasti písečných dun vás zavezou velbloudi, džíp nebo čtyřkolka. Stanete se tak svědky nevšedních přírodních krás a můžete dokonce zažít i nefalšovanou beduínskou noc s tradičními pokrmy a vzrušující kulturou.

Mohlo by se zdát, že Hurghada nikdy nespí, a to ani v noci. Zejména mezi evropskými návštěvníky je resort znám jako místo nekonečných večírků, kde ten pravý život začíná právě až po setmění. Proto nikoho nepřekvapí množství barů a nočních klubů, kam směřují pochopitelně spíše mladší ročníky. Asi nejvyhledávanějšími jsou však plážové party, které tu mají již zavedenou tradici. Míří sem davy zejména mladých lidí, kteří si užívají živé či reprodukované hudby a rozličných vystoupení. Nicméně ani starším není plážová zábava zcela zapovězena, a tak dochází k zajímavému mixu návštěvníků, kteří se velmi dobře baví a vychutnávají dovolenou plnými doušky. Kdo však neholduje bujaré či hlučnější zábavě, taky nezůstane zkrátka – může si vybrat z řady příjemných restaurací a posedět s rodinou nebo přáteli u dobrého jídla a pití. Lze tedy říci, že ač by mohl vzniknout dojem, že kvůli množství nočních podniků a dalších lákadel, která jsou spíše doménou náctiletých, je Hurgada určena právě jen omladině, není tomu vůbec tak. Naopak jde o všestranný resort, který má něco pro úplně každého. Proto je skladba návštěvníků velmi pestrá – od rodin, párů, skupin přátel až po jednotlivce, a to ve všech věkových kategoriích od nejmenších dětí po seniory.

Výlety

Hurghada mimo to, že je živým dovolenkovým resortem, je také mezinárodním přístavem. Každý den odsud vyrážejí na širé moře lodě a trajekty, které vás zavezou do všech známých přímořských koutů Egypta, například do Sharm El Sheikhu, ke břehům nedaleké Saúdské Arábie nebo na blízké ostrovy, například Giftun, jehož okolí je ideálním místem k průzkumnému ponoru za krásami podmořského království. Ostrůvků je však celá řada, přičemž většina z nich jsou známé potápěčské, případně rybářské lokality, např. Shaab El-Erg, Umm Gammar, Shaab Abu Shiban, Shaab Abu Ramada a mnohé další. Pokud tedy budete chtít uniknout davům dovolenkářů a ozvláštnit svůj pobyt, neobydlené ostrůvky čekají jen na vás.

Alternativní názvy

Hurgada, Ghardaga

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku nevyplněno
--- • --- • ---
---