Egyptská měna a peníze

Odhadovaná doba čtení: 7 min.

Základní info o egyptské měně

Egyptskou měnou je tzv. egyptská libra, která se skládá ze 100 piastrů. Egyptská libra se nejčastěji označuje jako EGP nebo L.E. Druhé uvedené označení najdete i v egyptských obchodech. Egyptské piastry značíme jako P.T.. Název této měny je pozůstatkem z období kolonialismu v Africe.

V oběhu jsou egyptské bankovky v hodnotě 1, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 liber. Kovové mince v hodnotě 1, 2, 5, 10, 25 a 50 piastrů a 1 libra.

Egypťané často zapisují ceny zboží nižší nominální hodnoty v piastrech. Např. 2,5 egyptské libry najdete v egyptských obchodech ojediněle zapsány jako 2,5 L.E., častěji budou zapsány jako 250 P.T.

Zvláštností egyptské měny je, že každá poznámka je psána ve dvou jazycích, a to v arabštině a v angličtině. Arabská strana bankovky má vytisknuty architektonicky a historicky významné mešity. Anglická strana líčí dědictví starověkého Egypta s rytinami postav, soch a chrámů. Díky barvě a využívání egyptského a arabského motivu patří egyptské papírové peníze k nejkrásnějším bankovkám.

Výměna peněz

Ve směnárnách a bankách v České republice egyptskou měnu zpravidla nenajdete. České koruny v Egyptě oficiálně směnit nelze. Vhodné je si peníze vyměnit na americké dolary nebo eura a v Egyptě si je vyměnit na egyptskou libru. Platit však můžete i v dolarech a eurech, ale dávejte pozor při přepočítávání aktuálního kurzu, protože místní mají v oblibě při platbě cizí měnou turisty obrat.

Peníze si můžete vyměnit v Egyptě přímo na letišti, v hotelích ve směnárnách nebo v bance a to bez poplatků za výměnu. Doklad, který dostanete, si řádně uschovejte až do vašeho odletu, protože při zpětné výměně z egyptských liber na konvertibilní měnu ho budete muset předložit. Striktně Vám nedoporučujeme měnit peníze u pouličních překupníků, jak ze strany právní, tak ze strany bezpečnostní.

Prvním místem v Egyptě, kde můžete vyměnit peníze za egyptské libry, jsou banky na letištích, které se nacházejí v příletových halách všech mezinárodních letišť.

V každém turistickém středisku na pobřeží či v turistických oblastech v jiných částech Egypta se nachází banky a směnárny. Zatímco banky v letoviscích (Hurghada, Sharm El Sheikh apod.) jsou otevřeny do večerních hodin (některé až do 21.hod.), banky v ostatních městech jsou otevřeny zpravidla jen do 17.hod. či do 18.hod. Směnárny bývají soukromé, najdete je na hlavních turistických třídách a mívají často otevřeno od 9.hod. ráno do 21.hod. večer bez pauzy, která je obvyklá pro banky. Směnné kurzy ve směnárnách bývají jen o něco málo vyšší než v bankách.

Směnárny najdete také na recepcích převážné většiny hotelů. Tady jsou kurzy opět o něco málo vyšší, ale pořád jsou velmi podobné kurzům bank (rozdíly se pohybují při přepočtu libry na české koruny maximálně do 20 až 30 haléřů).

V Egyptě je, podobně jako v Tunisku, problém se zpětnou výměnou peněz. Proto Vám doporučujeme si raději směňovat menší částky a vždy si nechávat doklad o výměně, který si uschováte až do doby odjezdu ze země. Při zpětné výměně z egyptských liber na konvertibilní měnu ho budete muset předložit. Při odletu z Egypta budete mít moct peníze zpět vyměnit na dolary nebo eura. Bohužel stává se, že banky na letištních bývají zavřené.

Kurz egyptské libry v průběhu pracovního týdne určuje Egyptská centrální banka (Central Bank of Egypt). Vývoz egyptské měny ze země je zakázán, nicméně je to nekontrolovatelné. Pokud si budete chtít přivézt domů na památku nějaké menší bankovky či mince, není s tím problém.

Pokud si zaplatíte v Egyptě all inclusive systém stravování, bude Vám stačit výměna minimálního množství cizí měny (dolary, eura či jiná volně směnitelná měna) na egyptské libry. Za výlety i v mnoha obchodech a restauracích můžete platit dolary apod. České koruny v Egyptě oficiálně směnit nelze.

Pokud se setkáte s penězi ve velmi špatném stavu, nemusíte mít strach. Bývají poměrně všechny pomačkané, natrhnuté, špinavé, popsané apod. Nemají ani tolik ochranných prvků jako západní měny. Obyvatelé Egypta často používají bankovky k zapisování drobných výpočtů, položek k nákupu a podobně. Bankovky bývají často pomačkané. Pomačkané a lehce popsané bankovky se nemusíte obávat přijmout. Nenechte si ale vnutit bankovky potrhané, nebo jinak více poškozené. Mohli byste pak mít problém je udat.

Je lepší nosit u sebe bankovky a mince menších hodnot. Může se stát, že byste měli problém rozměnit bankovku větší (50 nebo 100 liber). Větší bankovky noste odděleně.

Eura, karty, šeky a výměna peněz

Ve značné části obchodů a restaurací, především v turisticky navštěvovaných oblastech běžně přijímají i dolary a většinou i eura. Výhodnější je platba dolarem. Ceny v eurech bývají přepočítány často ve stejném kurzu, jako v dolarech, což není výhodné. Cizí měnu je možné dovést i vyvézt z a do Egypta v jakémkoliv množství.

Výměnu peněz v Egyptě je možné provést v bance, směnárně i ve většině hotelů. Při směně nebývá zpravidla účtován poplatek. Běžná otevírací doba bank v Egyptě bává neděle až čtvrtek od 3:30 do 14:00. Směnárny mívají nadto otevřeno ještě i večer mezi 18:00 a 21:00. Většina bank akceptuje cestovní šeky (například American Express, Barclays, Citibank a Travelex). Při jejich uplatnění je třeba prokázat se pasem. Platby platebními kartami bývají možné v turistických oblastech. Jinde je potřeba platit v hotovosti.

Egypt - ceny a smlouvání

V Egyptě, stejně jako jinde v arabském světě, je velmi rozšířené smlouvání. Je potřeba s ním počítat a s nákupem nespěchat. Obchodník si obvykle řekne cenu několikanásobně předraženou, smlouvat tedy klidně můžete začít na částce třetinové nebo i čtvrtinové. Je potřeba dát si načas, brát nakupování jako zábavu. Během nákupu si můžete s obchodníkem vypít šálek čaje. Pokud se nedaří pohnout cenou náležitě dolů, můžete razantně odejít, s téměř 100% pravděpodobností vás obchodník dožene a ve smlouvání bude pokračovat.

Bakšiš

Ačkoliv už delegátovi cestovní kanceláře zaplatíte na začátku pobytu tzv. „bakšišné“, které bude použito pro platby spropitného personálu hotelu, řidičům autobusů apod., je potřeba počítat, že obsluha v hotelu i mimo něj bude očekávat ještě další bakšiš od Vás. Neposkytnutí spropitného se může výrazně odrazit v ochotě a kvalitě služeb. Bakšiš se vesměs platí až po poskytnutí služby (odnosu zavazadel, donesení jídla / občerstvení, ukončení cesty autem / lodí….). Běžná výše spropitného je 1 až 2 libry (podle úrovně hotelu, nebo poskytnuté služby).