Bezpečnost v Egyptě

Odhadovaná doba čtení: 5 min.

V Egyptě je dobré nepřehlížet otázku bezpečnosti. Jsou místa, kde pobyt může být riskantní a místa, která jsou absolutně bezpečná. Odlišností od evropských států je faktor islámu. Muslimové jsou velmi citliví na evropské chování, které by někdy mohlo urážet jejich náboženské cítění. Samozřejmě jsou zde pouliční zloději. Jsou také místa, kde jsou kapsáři organizovaní ve skupinách (Káhira, okolo pyramid v Gíze,..)

Podobně jako v jiných místech světa, také v Egyptě existuje a přetrvává hrozba teroristických útoků namířených proti turistickým cílům a cizincům. V posledních pěti letech si tyto útoky vyžádaly přes sto mrtvých a téměř čtyři sta raněných turistů, včetně jedné oběti z řad občanů ČR. Přestože výše zmíněné teroristické útoky v Egyptě nebyly namířeny specificky proti občanům České republiky, MZV ČR upozorňuje, aby občané při svých cestách do Egypta vzali toto riziko v úvahu. MZV ČR proto důrazně doporučuje, aby se čeští turisté vyhýbali místům s vyšší koncentrací osob a případným demonstracím a aby respektovali pokyny egyptských bezpečnostních orgánů a před cestou i během cesty sledovali bezpečnostní situaci v Egyptské arabské republice a v regionu Blízkého východu. Informace o aktuální bezpečnostní situaci v zemi je možné získat také na internetových stránkách MZV ČR.

Egyptský turistický ruch byl oslaben díky těmto hrůzným teroristickým akcím. Proto jsou také autobusy či vlaky vezoucí turisty většinou doprovázeny policejní hlídkou (tzv. konvoje). Obecně vzato ale není Egypt nebezpečnější než kterékoli jiné město v Evropě.Stále zde ale i přes všechna opatření existují i lokality, kam je pro vstup vyžadováno povolení od Travel Permits Department of the Ministry of Interior. Mezi tyto lokality patří příhraniční oblast s Libyí a oblasti Sinaje mimo silnice. Dále je třeba upozornit na oblasti na Sinaji, kde se doposud nacházejí neodkrytá minová pole z předchozích válek, často označená pouze ostnatým drátem.

Nedoporučuje se cestování osamělým ženám. To přináší mnoho problémů, nedorozumění a nebezpečí.

Pokud vám někdo nabídne nějakou drogu, odmítněte. Jsou zde přísné tresty nejen za obchodování, ale i za pouhé držení omamných látek. Také se vyvarujte balíčků, které Egypťané posílají do zahraničí pro své příbuzné.

Individuálním českým turistům MZV ČR doporučuje, aby se prostřednictvím výše uvedeného spojení sami registrovali na Velvyslanectví ČR v Káhiře a mohli tak být v případě potřeby kontaktováni. Cestovní kanceláře, které zajišťují pobyty českých občanů v Egyptě, MZV ČR žádá, aby zastupitelskému úřadu ČR v Káhiře průběžně poskytovali aktuální kontakty na své delegáty v Egyptě, případně zodpovědné pracovníky v ČR, stejně jako rámcové informace o místě pobytu českých turistů.

V průběhu postního měsíce ramadánu je bezpečnostní riziko vždy zvýšené, je proto třeba důsledně dodržovat výše uvedené zásady.

Aktuální info o bezpečnosti v Egyptě

aktualizace léto 2012:

Bezpečnostní situace v Egyptě se trochu zkomplikovala. Ministerstvo zahraničí ČR nedoporučuje individuální turistiku na území Egypta, do severní části Sinajského poloostrova nedoporučuje MZV cestovat vůbec. Důvodem není tvrdá vláda ve volbách vítězných islámských stran, ale naopak neschopnost současné egyptské vlády zajistit na Sinaji bezpečnost. Pobyt v ostatních přímořských letoviscích (včetně Hurghady, Makadi i Marsa Alam) je ale i nadále bez komplikací.

Celou zprávu MZV ČR naleznete zde.

Zásady chování pro turisty

- ponechte svůj pas v hotelovém trezoru či jiném bezpečném místě, sebou noste pouze fotokopii jeho datové stránky (stránka s Vaší fotografii) a stránky s egyptským vízem

- ponechte své letenky na bezpečném místě nebo si opište číslo elektronické letenky

- v případě delšího pobytu se zaregistrujte na našich webových stránkách - náš úřad Vás tak snadněji může v případě problémů vyhledat

- nikdy necestujte bez cestovního zdravotního pojištění a ujistěte se, že toto pojištění pokrývá veškeré aktivity, kterým se hodláte věnovat (např. potápění)

- noste sebou pouze takové množství peněz, které můžete potřebovat pro daný den, zbytek ponechte v trezoru či jiném bezpečném místě

- peníze a platební kartu (obvykle stačí jedna, zbylé ponechte v trezoru) noste v opasku na peníze (money belt) nebo v bezpečné vnitřní kapse

- v případě, že budete okradeni, kontaktujte policii a vyžádejte si protokol, budete jej potřebovat pro Vaši pojištovnu

- nezapomente neprodleně zablokovat odcizené platební karty, cestovní šeky či mobilní telefony - příslušná telefonní čísla noste bezpečně u sebe.

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky v Egyptě

Embassy of the Czech Republic

Dokki Street 4, 12511 Giza, Cairo

Telefon: 00202/33315333, sekretariát-33315202, 33315272, 33315214

Diplomatická služba: 002012/7427513 (pohotovost o víkendech a svátcích)

Konzulární služba: 002012/2133858 (konzulární případy českých občanů

Fax: 00202/37485892

E-mail: cairo@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/cairo

Vedoucí úřadu: Ing. Miloslav STAŠEK

Funkce: velvyslanec

Působnost úřadu: diplomatická a konzulární pro Egyptskou arabskou republiku a Súdánskou republiku

Provozní hodiny úřadu: neděle - čtvrtek 07.45 - 16.15

Úřední hodiny KO pro veřejnost: pondělí - čtvrtek 09.00 - 12.00

Ambulance 123

Hasiči 125

Policie 122

Turistická policie 126