Chování a místní zvyky

Odhadovaná doba čtení: 5 min.

Egypt je nádherná země, mějte ovšem na paměti, že kultura místních je značně odlišná od té naší. Egypt je islámská země. Respektujte jejich zvyky, ale v případě, že se budou chovat tak, že vám to bude nepříjemné, slušně je na to upozorněte. Vy jako turisté byste měli respektovat určité zásady, které jsou pro obyvatele Egypta (platí to samozřejmě i pro jakoukoli jinou kulturu) neporušitelné. Tuto skutečnost by si měl každý cestovatel do Egypta uvědomit. Aby vás na vašem pobytu překvapilo co nejméně místních zvyklostí, přinášíme vám přehled.

Chovejte se v Egyptě i na svých cestách v něm klidně a slušně. Možná se vám to zdá jako zbytečnost, protože toto pravidlo platí obecně v každé zemi. Ne vždy si však turisté berou toto pravidlo v srdci a s pocitem, že jsou daleko od domova, kde je nikdo nezná a znova už neuvidí, povolí uzdu právě svému chování. Obyvatelé Egypta i dalších islámských zemí jsou poměrně „nevrlí“ k různým výstřednostem, které jinde ve světě – např. v letoviscích Španělska – přejdete bez většího povšimnutí.

Pravdou ale je, že takové chování je často způsobeno nadměrným požíváním alkoholu. Z tohoto hlediska je Egypt ochráněn islámským zákazem jejich požívání, i když tento zákaz zde není tak striktní jako jinde. Ve skutečnosti – a platí to zejména pro turistická letoviska jako je Hurghada, Sharm El Sheikh atd. – se alkohol prodává, nejenom v hotelech, ale i v restauracích, takže si zde můžete dát pivo, víno nebo míchaný nápoj podle svého gusta.

Při svém pobytu v Egyptě budete každodenně oslovováni žádostmi o darování bakšiše. Bakšiš od vás bude očekávat egypťan, který vám vyrve z ruky zavazadlo na letišti a rozeběhne se s ním před halu k vozidlu taxi nebo k autobusu, ten, který vám poradí cestu káhirskými ulicemi, zaměstnanec hotelu, který vás stisknutím tlačítka ve výtahu dopraví z prvního do druhého patra – zkrátka a dobře: bakšiš je součástí místní kultury pevně a nedělitelně a nelze se na něj dívat jako na prostředek snahy obyvatel Egypta o finanční vydírání za poskytnuté služby. Je totiž také nedílnou součástí příjmů egypťanů, a alespoň trochu dorovnává nepříliš vysoké platy místních zaměstnanců. Obvyklá velikost bakšiše je maximálně 1 EL, proto mějte vždy při sobě drobné bankovky. Neposkytnutí spropitného se může výrazně odrazit v ochotě a kvalitě služeb.

V žádném případě se nepouštějte s místními obyvateli do politických debat, případně do ostouzení náboženských a politických představitelů Egypta. Do místní politiky by vám tak jako tak nemělo co být, a uvědomte si, že váš pohled na islám je tvořen téměř ze sta procent mediálním obrazem, vytvářeným soukromými televizními stanicemi.

Každý si jako památku rád přiveze z dovolené mraky fotografií i videozáznamů. Vyhněte se však fotografování vojáků, policistů nebo třeba vojenské základny i fotografování na nádražích nebo mostech. Toto pravidlo platí i v jiných, neislámských zemích. Hrozilo by vám zatčení pro podezření ze špionáže. Pokud se vám líbí nějaká scenérie, ve které jsou účastni jako statisté obyvatelé Egypta, raději se jich předem zeptejte, zda si je můžete zvěčnit. A počítejte s tím, že takový souhlas je dostatečným důvodem k poskytnutí bakšiše.

Co se oblékání týká, uvědomte si, že čím více budete mít zahalené tělo (zejména ženy), tím je to pro místní obyvatele přirozenější a uniknete takto oblečeni minimálně zírání kolemjdoucích nebo jejich slovnímu obtěžování. Minisukně a hluboké výstřihy mnohé muslimy uráží. Samozřejmě že v rudomořských letoviscích nemusíte chodit na pláž přes silnici v kalhotách a se zahalenými rameny, tady jsou na kraťasy nebo plavky zvyklí. Přesto je slušností vstupovat např. do jídelny v dlouhých kalhotách. Na svých cestách Egyptem, při výletech je slušné oblečení (u mužů kalhoty, u žen zahalené nohy případně ramena) podmínkou toho, že na vás místní nebudou neuctivě pokřikovat (i když nadměrnému obtěžování ze strany mužů jsou v Egyptě vystaveny i totálně zahalené samostatně korzující ženy). Na podobné projevy ze strany místních nijak nereagujte anebo použijte odzbrojující pozdrav - Assalámu alejkum („Mír s Vámi“) resp. odpověď Wa alejkum as-salám („Mír s vámi též“)

Chystá-li se žena do Egypta, může se připravit na to, že ji zde budou místní muži svádět. Vnucují se, lichotí, někdy vám hned vyprávějí o svatbě. Stůjte ale nohami při zemi a uvědomte si, že jde o muslima a ti ze své podstaty vidí ženu jako něco méněcenného.

Při nakupování suvenýrů nezapomeňte, že základním pravidlem nákupů v Egyptě je smlouvat, a to jak na tržištích, tak v kamenných obchůdcích v jednotlivých letoviscích. Původní cena určená prodejcem je vždy výrazně nadsazená, a pokud Vám smlouvání jde, zaplatíte o polovinu méně.

Čtěte také: Egypt - mapy