Počasí v Egyptě

Odhadovaná doba čtení: 4 min.

Počasí v Egyptě obecně

Počasí v Egyptě se vyznačuje vysokým podílem slunečních dní. Slunečné počasí je charakteristické pro celé území Egypta, rozdíly jsou však ve výši teplot. Obecně platí, že čím více na jih, tím denní teploty stoupají. Na jihu je však třeba počítat s převážně pouštním charakterem počasí, který sebou nese výrazné noční ochlazení. V některých oblastech tak není výjimkou, že po horkém dni následuje noc s teplotami blížícími se 0 nebo přízemními mrazíky. Déšť se v Egyptě vyskytuje pouze ojediněle v zimních měsících, srážky jsou však malé a obvykle trvají krátce.

Počasí na severním pobřeží (Středozemní moře)

Počasí v severní části Egypta u pobřeží Středozemního moře ( je mírnější, než počasí v letoviscích na jihu. Teploty v letním období (květen až říjen) se průměrně pohybují okolo 30 až 32 stupňů. Pokud tedy míříte do Egypta v létě, je zde pro středoevropana příjemnější klima. Také teplota Středozemního moře je průměrně nižší, než teploty Rudého moře ve stejném období. Nejnižších teplot dosahuje moře v únoru a březnu – průměrně zde bývá teplota moře okolo 16 stupňů. V dubnu až květnu průměrné teploty prudce stoupají (květen cca 21 stupňů). Nejvyšších teplot pak dosahuje Středozemní moře v srpnu a září, kdy mívá přibližně 26 stupňů.

Počasí v letoviscích u Rudého moře

Počasí v oblasti Rudého moře je výrazně teplejší než na severu. I zde platí, že čím více na jih, tím více teploty stoupají, a během letních měsíců je v této části Egypta velmi horko. Teploty vzduchu prakticky neklesnou pod 33 stupňů, ale často stoupají až ke 40 stupňům. Také moře mívá okolo 28 stupňů. Délka slunečního svitu je v letních měsících (červen, červenec) 13 hodin denně. Výče uvedené teploty jsou průměrné pro celou oblast. V zimních měsících poklesnou teploty během dne obvykle k 20 stupňům. Doba slunečního svitu je 8 hodin denně. Teplota Rudého moře je v lednu a prosinci stále ještě příjemných cca. 22 stupňů. V nočních hodinách je třeba počítat s poklesem teplot (cca. 11 stupňů). Prší zde zcela výjimečně.

Kdy se do Egypta s ohledem na počasí vydat?

Vhodnost termínu návštěvy Egypta dle počasí závisí hodně na to, co chcete v Egyptě dělat a kam se tam chcete vydat. Přes léto je pro návštěvu vhodná hlavně severní část u středozemního moře, kdy počasí hodně připomíná jiné středomořské destinace, jako je třeba Řecko, Kypr či jižní část Turecka. (Turecká riviéra).

Jih Egypta je v létě opravdu hodně horký a pokud Vás láká právě tato oblast, doporučujeme pro návštěvu spíše měsíce podzimní, tedy zhruba září až prosinec. Ale samozřejmě, pokud máte rádi teplo a slunce, můžete do jižního Egypta třeba i červenci :-)

Pokud se chcete do Egypta vydat za památkami nebo za řekou Nil, doporučujeme s ohledem na počasí období září až únor. Do září je vedro, po únoru zase může foukat horký vzduch z vnitrozemí.

Počasí ve vnitrozemí

Počasí ve vnitrozemí Egypta, kde se nachází mnoho památek na starou egyptskou civilizaci a pořádají se fakultativní výlety či plavby po Nilu, je typicky pouštní a vnitrozemské. Klima je velmi suché, horké, prakticky bez srážek. Je potřeba počítat s velkými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí, kdy noční teploty můžou spadnout až k 0. V letních měsících se teploty ve vnitrozemí běžně šplhají přes 40 stupňů. Pokud tedy plánujete cestu do Egypta především za památkami, doporučujeme cestu v období prosinec až únor, kdy jsou teploty přece jen mnohem příznivější. V březnu a dubnu fouká ve vnitrozemí Egypta pouštní vítr „chamsín“, který sebou přináší horký vzduch spolu s prachem a pískem.