Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Luxor

Oblast
Typ letoviska Klidné
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Luxor, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Město Luxor

Město Luxor se nachází v místě, kde původně ležely starobylé Théby (Veset). Théby se staly za 11. Dynastie hlavním městem Egypta a byly jím i v době Nové říše. V této době měly Théby na 50 tisíc obyvatel a rozkládaly se na území téměř 8 km2. S nástupem 21. dynastie jejich význam postupně slábl a město začalo upadat. V 7. stol. př. n. l. bylo město vypleněno Asyřany, roku 27 př. n. l. stihlo město ničivé zemětřesení. Zkáza byla dokončena postupnými nájezdy Římanů, Arabů i křesťanů. Théby postupně zcela zanikly a stopy po nich zmizely ve vrstvách písku a nilského bahna tak dokonale, že se po dlouhou dobu nevědělo, kde přesně se nacházely. Znovuobjeveny byly až v roce 1718. Část původního staroegyptského města ještě nebyla odkryta.

Na východním břehu leželo „město živých“, s obytnými paláci a celou městskou zástavbou. Část tohoto území je stále ještě neodkryta. Dodnes se zde zachovaly chrámy Karnak a Luxor. Na západním břehu Nilu bylo „město mrtvých“ – nekropole – s hrobkami panovníků, šlechty i méně významných Egypťanů. Zde se nacházely také četné zádušní chrámy. Dominantou nekropole byla hora zvaná „Vrchol“, o které staří Egypťané věřili, že je zde vstup do podzemí. Dnes zde můžete obdivovat zejména Memnonovy kolosy, Údolí králů, Údolí královen nebo chrám královny Hatšepsut.

V dnešním Luxoru stojí také za pozornost velké muzeum, které vystavuje rozsáhlé archeologické sbírky a případně malé, ale rovněž zajímavé muzeum mumifikace.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku nevyplněno
--- • --- • ---
---