Luxor - chrám
Chrám v Luxoru
Gigantické a zcela ohromující dílo dávných stavitelů – to je několika slovy chrám v Luxoru. Stejnojmenné město Luxor, ve kterém se chrám nachází a které skýtá řadu dalších zajímavých památek, si díky své jedinečnosti a historické hodnotě dokonce vysloužilo označení největšího venkovního nekrytého muzea na světě. Samotný palác patří k vůbec nejstarším a také nejdůležitějším pamětihodnostem Egypta. A není se čemu divit. Každý návštěvník, který přichází poprvé, stane ohromen jeho velikostí, mystičností a majestátností, které čiší ze všech stran. Všechny starověké egyptské stavby byly vždy budovány v souladu s náboženskými zákony, kdy východ znamená zrození či život a západ smrt. Proto byl i Luxor, zasvěcený několika bohům, zbudován na východním břehu Nilu, a to 1 400 let před naším letopočtem. Celé město přitom v minulosti bývalo metropolí sjednocené egyptské říše a centrem administrativy i duchovna. Chrám však sloužil spíše k okázalým rituálním oslavám božstev a panovníka. Ten zde pořádal bujaré oslavy s pestrým průvodem, tanečníky, vojáky, hudebníky a umělci.
V obřím areálu můžete obdivovat obrovské sochy králů, vysoké a dlouhé sloupoví tvořící jakousi starověkou kolonádu, obelisk z červené žuly, nápisy a kresby vyryté do kamene vzbuzující tichý úžas, opevnění a další řadu dechberoucích staveb. Obzvláště působivý je pak pohled na tyto unikátní skvosty v noci, kdy je celý komplex zalitý světly, které vytváří velmi impozantní dojem tajemných a dávných věků.
A ještě jeden popis
Chrám v Luxoru je sice menší než Karnak, ale přesto působí velkolepým dojmem. Má velmi dobře dochovanou výzdobu. Chrám je bohatě zdoben reliéfy i sochami. Zachovala se sloupová síň. Ze zdejšího chrámu také pochází obelisk, který daroval Egypt Francii a dnes ho můžete vidět na náměstí Concorde v Paříži. Chrám v Luxoru byl zasvěcen slunečnímu bohu Amonovi. Chrám byl z převážné části vystavěn v období 18. dynastie faraonem Amenhotepem III. (1391 – 1353 př. n. l.). Za jeho vlády byla prakticky dokončena vlastní svatyně, nádvoří a kolonáda tvořená dvěma řadami mohutných sloupů s hlavicemi v podobě papyru. Jeho syn Achnaton práce na chrámu zastavil (byl zakladatelem nového kultu Atona-Re). Výzdoba chrámu byla pak dokončena za vlády Haremheba a Tutanchamona. Ramesse II. nechal postavit pylon a nádvoří.
V chrámu v Luxoru se odehrávaly nejen běžné náboženské rituály. Poskytoval zázemí pro oslavy celé řady náboženských svátků nebo „festivalů“. Mezi nejznámější patří Opet. Jeho oslavy se z původních 11 dní za faraona Amenhotepa III. prodloužily až na dvacet sedm dní za faraona Ramesse III.. Festival měl i charitativní podtext, vládce při něm rozdal velké množství potravin, zejména chlebů.
Oblast
Recenze
Oblast: |
Památky |
Středisko: |
|
Typ: |
Památka |