Deir el-Bahri: chrám královny Hatšepsut
Chrám královny Hatšepsovet (Hatšepsut)
Jen kousek od Údolí králů a Luxoru se nachází další významná památka, kterou by bylo škoda pominout. Jde o zádušní chrám královny Haršepsut - Deir el-Bahri. Jde o onu známou královnu, která se po smrti svého manžela / bratra faraona Thutmose II. zmocnila vlády (ačkoliv farao měl syna s jinou ženou – nakonec ji nechal zavraždit). Protože technicky se předpokládalo, že faraonem bude muž, oblékala se při úředních příležitostech do mužského obleku, který zahrnoval i umělou bradku – jeden ze symbolů faraonovy moci. Hatšepsut byla 5. královnou 18. dynastie.
Chrám královny Hatšepsut je ve velmi dobrém stavu. Stavba je částečně vytesána ve skále. Do údolí Nilu se otevírá impozantní kolonádou navrženou a vystavěnou dvorním architektem Senemutem. Kolonády stojí na dvou nad sebou umístěných a lehce nazad posunutých terasách. Výsledný efekt nepostrádá klasickou eleganci a uměřenost. Hlavní vstup do chrámu je z druhé (prostřední) terasy, přístupné po dlouhé rampě, která kdysi bývala obklopena svěžími zahradami. Malby a reliéfy jsou zde zastřešené a uchovaly si tak svou nádhernou barevnost. Reliéfy vyprávějí legendu o božském zrození faraona. Další výjevy zobrazují výpravu do zemí na pobřeží Rudého moře. Malby zachycují mimo jiné Hatšepsut obětující Horovi.
Celkový dojem z chrámu je bohužel oslaben tím, že chybí sochařská výzdoba. Původní sochy byly minulosti z části rozkradeny a z části zničeny. Horní kolonáda bývala zdobena sochami Osirise, umístěnými před pilíři. V chrámu bylo množství sedících a klečících soch královny Hatšepsut.
V sousedství chrámu Hatšepsut se nachází starší chrám faraona Mentuhotepa.
Recenze
Oblast: |
Památky |
Středisko: |
|
Typ: |
Památka |