Asuán (oblast)
Assuan/Asuán (Aswan) – oblast
Obecně o oblasti
Asuán – neobyčejně krásná, ale současně klidná a pestrá oblast, jejímž středobodem je úrodná řeka Nil protékající mohutnými skalami i malebnými údolími a město stejného jména jako významné centrum obchodu i kultury. Z turistického hlediska jde o vůbec nejoblíbenější zimní egyptskou destinaci. A není divu. Na návštěvníky čekají starobylé památky, teplé podnebí, útulné město, slavné přehrady a majestátní řeka, jejíž vody pamatují dobu vznešených faraonů.
Počasí a kdy nejlépe navštívit Asuán
Asuán je především zajímavý tím, že jde o jedno z vůbec nejsušších a nejteplejších míst na planetě Zemi i v samotném Egyptě. Horka dosahují v nejteplejším období přes den až padesátky a v noci zůstávají na stále tropických 35 stupních Celsia. Ale v zimních měsících je zdejší klima o poznání přívětivější. O chladu, který vládne u nás ve střední Evropě, se však rozhodně hovořit nedá, minimálně ne přes den. V lednu můžete očekávat kolem příjemných 25 stupňů ve dne a 15 stupňů v noci, což je zcela ideální, pokud chcete poznat zdejší krásy (a není jich málo). Už od února pak začínají vedra a na počátku jara kraj bičují dosti nepříjemné písečné bouře, kterým je dobré se vyhnout. Srážky, pokud se vůbec objeví, jsou zcela zanedbatelné. Bývají roky, kdy zde nespadne ani kapka vody.
Není se však třeba ničeho obávat. Vodu zajišťuje řeka Nil a lidé tu žijí již po tisíciletí. A proč se předci dnešních obyvatel usídlili právě tady? Asuán byl totiž nalezištěm obrovského nerostného bohatství v podobě kvalitní žuly, která byla vhodným materiálem ke stavbě egyptských chrámů a dalších monumentů, například slavných pyramid v Gíze, ač se to při pohledu na mapu zdá téměř nemožné. Je to pěkný kus cesty a starým Egypťanům pomohla tuto vzdálenost překonat opět řeka Nil, po níž byly žulové kameny přepravovány až do nejdále položených míst.
Krajina, příroda
Přestože je zdejší podnebí suché a horké, nejde o krajinu beztvarou či snad chudou nebo nudnou. Ba právě naopak. Říční voda Nilu dodává svému okolí vlažnější ráz a je zdrojem vlhkosti. Díky tomu se břehy zelenají keři, palmami a další tropickou florou. Nechybí ale ani písek, skaliska, vyprahlá zem a dech beroucí stavby starých civilizací. Zkrátka pro našince exotická podívaná plná mnoha překvapení a nevídaných krás. Nedaleko od města se rozkládá dokonce několik přírodních parků a chráněných krajinných oblastí.
Nejlépe lze poznat malebnost nilských břehů z paluby výletní lodi. Přímo z centra oblasti – města Asuán – se pořádají organizované plavby po Nilu. Některé z nich trvají až několik dní, a tak je čas i na nějaký ten výlet po souši. A k vidění toho není málo – Asuánská přehrada, říční ostrovy (např. Kitchenerův s botanickou zahradou), starobylé chrámy, Luxor, chrám v Karnaku či slavné Údolí králů.
Přehrady
Asuán je – mimo jiné – jakýmsi synonymem egyptského vodohospodářství, tedy alespoň pokud se přehrad týče. Nachází se tu hned dvě. Známější je ta, jež nese jméno samotné oblasti a města, tedy Asuánská (též Vysoká hráz či Násirovo jezero). Proslavila se už v době své výstavby v 60. a 70. letech minulého století. Jednak tím, že ač se to může zdát neuvěřitelné, spolykala takřka dvacetinásobně více materiálu než pyramidy v Gíze, a jednak skutečností, že její existenci musela ustoupit vzácná historická památka – chrám v Abú Simbelu. Přesun tohoto skvostu staroegyptské architektury a též archeologické vzácnosti, který vyšel na několik desítek milionů dolarů a při němž byl chrám rozřezán na tisíce dílů vážících desítky tun, byl velkou a nevídanou událostí uskutečněnou pod záštitou organizace UNESCO. Díky úsilí vědců, techniků i dělníků byla pamětihodnost zachráněna a přenesena do bezpečí necelých 300 km od tehdy budoucí přehrady. Dnes je vodní nádrž hlavně zdrojem vody a také elektřiny, která je distribuována do celého Egypta. Naplněním přehrady vodou současně vzniklo jedno z největších umělých jezer světa – již zmíněné Násirovo dlouhé 500 km, nesoucí odkaz tehdejšího egyptského prezidenta a politika Gamála Násira, jenž se o stavbu nové přehrady zasloužil.
Pouhých 8 km od velké přehrady spočívá ještě původní, starší žulová přehrada na Nilu, takzvaná Stará asuánská hráz nebo též Nízká Asuánská přehrada. Pochází z přelomu minulého tisíciletí a je dlouhá 2 kilometry.
Pamětihodnosti
1) Muzea
2) Ostrovy a památky na nich
Kitchenerův ostrov a botanická zahrada
3) Stavby, chrámy
Klášter sv. Šimona (Deir Anba Semaan)
4) Přírodní rezervace, parky
5) Vzdálenější památky
Abú Simbel – cca 250 km jižně od Asuánu
Oblast: |
Oblasti - rozdělení Egypta |
Typ letoviska: |
Klidné |
Aktivity v letovisku: |