Abú Simbel
Abú Simbel
Monumentální dílo starověku a archeologická lokalita Abú Simbel je jednou z mnoha egyptských pamětihodností, která denně láká davy turistů z celého světa a všechny zvídavé zájemce o tajuplnou egyptskou historii. Ti zde mohou obdivovat gigantické sochy a další stavební skvosty vytesané do skály. Jedná se o dva chrámy z doby před 1 500 lety, které sloužily k oslavě významných božstev a samozřejmě také panovníka Ramesse II. a jeho rodiny. Stavby byly zasvěceny nejvyšším bohům, kteří jsou uctíváni paprsky slunce, které sem pronikají dvakrát ročně při jarní a podzimní rovnodennosti. Velmi působivé je noční osvětlení sedících soch v průčelí.
Abú Simbel byl vystavěn na území starověké Núbie, přibližně 290 km od Assuánu na březích Násirova jezera. Chrámy nechal postavit faraon Ramesse II. (19. dynastie, 13. stol. př. n.l.), byly vytesány ve skalním masivu. V místě stavby byly původně svatyně Hathor. Velký chrám byl znovuobjeven až v roce 1813 švýcarem J. L. Burckhardtem.
Chrám Abú Simbel patří dnes mezi nejznámější egyptské památky a dlužno říci, že naprosto oprávněně. Dojem, kterým na návštěvníka působí je skutečně monumentální. Celý chrám byl, podobně jako několik dalších (například Chrám Philae (Pilak)), v době výstavby Asuánské přehrady přestěhován na výše položené místo, aby unikl zatopení. Celá stavba byla odborně rozřezána na bloky o hmotnosti cca. 20 tun, jednotlivé díly pečlivě označeny a poté složeny zpět. Přípravy k přenesení chrámu byly započaty již v roce 1959, vlastní přesun pak probíhal v letech 1964 až 1968. Akce se uskutečnila za velkého přispění egyptské vlády a organizace UNESCO – celkem stála desítky milionů amerických dolarů.
Chrámový komplex Abú Simbel obsahuje vlastně chrámy dva. Větší chrám je zasvěcen slunečním bohům Horního a Dolního Egypta Amon-Reovi a Re-Horakhteovi a uctíván zde byl také stavitel chrámu Ramesse II., menší chrám nechal faraon postavit své manželce Nefertari, zasvěcen byl Hathor.
Chrámy mají bohatou sochařskou a reliéfní výzdobu. Ve vysoké kvalitě se zachovaly i nástěnné malby. Výzdoba kromě náboženských motivů obsahuje i válečné výjevy z vítězné bitvy u Kadeše a válek v Libyi a Núbii. Vstup do chrámu lemují čtyři gigantické sochy zpodobňující Ramesse II. v sedící poloze, vysoké 20 m. Nad vstupními kolosy jsou reliéfy paviánů, uctívajících východ slunce. Za vstupním portálem vejdete do síně s dvěma řadami usirovských soch faraona (každá měří cca. 10 m), sochy v severní řadě mají bílou korunu Horního Egypta, zatímco jižní řada soch je zobrazena dvojitou korunou Dolního Egypta. Na západním konci síně jsou troje dveře. Krajní vedou do postranních síní a prostředními projdete do menší síně s dobře zachovanými čtyřmi pilíři a nakonec následuje vlastní kaple se sochami bohů Amon-Rea, Re-Horakhtea, Ptaha a Ramesse II..
Chrám byl postaven s precizní přesností vůči světovým stranám. Dvakrát v roce (22. února a 22. října) zasvítí první ranní paprsek napříč celým chrámem a osvítí čtyři sochy bohů sedící vzadu v poslední síni.
Jak se k Abu Simbel dostat?
Na místo se dá dostat z nedalekého města Assuan, které má vlastní letiště (Letiště Asuan - Aswan). Za památkou jsou pořádány organizované výlety s průvodcem.
Oblast
Recenze
Oblast: |
Památky |
Středisko: |
|
Typ: |
Památka |