Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Sharm El Sheikh (oblast)

Oblast
Typ letoviska Klidné
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Sharm El Sheikh (oblast), budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Oblast Sharm El Sheikh

Letovisko Sharm El Sheikh a celé jeho okolí patří bezesporu k nejznámějším a také nejnavštěvovanějším egyptským rekreačním oblastem. V mnohém připomíná letní sídla evropského typu, a tak si jej oblíbili v hojné míře i čeští turisté. Toto kouzelné místo při březích Rudého moře se stále čile rozvíjí a je schopno nabídnout naprostý komfort všem rekreantům – hotelové komplexy, pláže, zázemí pro širokou řadu vodních i suchozemských aktivit, celoroční sluneční svit, krásnou přírodu a samozřejmě historické památky.

Jen těžko si lze dnes představit, že ještě před několika desítkami let nebyla v katalozích cestovních kanceláří o Sharm El Sheikhu ani zmínka a tato přímořská vesnička si žila v rytmu poklidného rybářského života. V současnosti je na prvním místě turistický ruch, který vytváří drtivou většinu zdejších příjmů. K popularitě místa, a to mimo jiné též jako kongresové destinace, jistě přispělo několik mezinárodně významných konferencí a také medializace v návaznosti na závod Paříž – Dakar, který měl před pár lety právě zde svůj cíl. Nikoho proto nepřekvapí, že takto kosmopolitní region má vlastní letiště, kam pravidelně přilétají jak charterové linky, tak soukromé stroje movitých návštěvníků.

Každý, kdo touží zažít ráj na zemi s unikátní přírodou, modrými mořskými vodami, bohatým podvodním světem a více než příjemným podnebím, nechť zavítá právě do oblasti kolem Sharm El Sheikhu, která se nachází na samém jižním cípu Sinajského poloostrova.

Geografie, příroda, počasí  

V Sharm El Sheikhu se mísí bílé pláže zalité horkým sluncem s tyrkysově modrými hladinami Rudého moře. Poloostrovní horské masivy tu přecházejí na jedné straně v písčitou poušť a na druhé se zvolna spouštějí až do vodních hlubin, kde vytvářejí zcela unikátní mořské dno plné korálů a vodní flory a fauny. Proto je místo vyhlášené jako jedno z nejlepších potápěčských lokalit. A voda, to zdaleka neznamená jen moře. Na zdánlivě vyprahlé egyptské souši se totiž najdou též vodní zdroje, a třeba hned léčivé prameny. Ty zdejší jsou sirnaté a umějí pomoci od revma a kožních chorob.

Nespornou výhodou vůbec celého Egypta, tedy včetně oblasti Sharm El Sheikhu, je dokonalé podnebí po celý dlouhý rok. Zatímco u nás v zimních měsících panuje krutá zima, na Sinajském poloostrově vládne příjemné teplé klima, které se v létě proměňuje v tropy ideální hlavně ke koupání, potápění a vodním sportům. Na předpověď počasí se můžete podívat na stránce Egypt - počasí a klima.

Pláže, turistická vybavenost, letoviska  

Sharm El Sheikh je především rájem všech milovníků podmořské přírody a dobrodružného potápění. Přitom není rozhodující, zda jste zatím o tomto sportu jen snili a toužíte jej vyzkoušet na vlastní kůži, nebo naopak zkušeným profesionálem. Pobřeží v celé oblasti poskytuje různorodé stupně obtížnosti, a tak si na své přijde opravdu každý. Ti nejméně odvážní zvolí nejspíše jen šnorchl a brýle. A to vůbec není špatná volba, protože díky křišťálově čisté a průzračné mořské vodě lze spatřit mnohé krásy ze zdejší vodní scenérie. Kdo očekává náročnější podívanou, nechť se vydá do hlubin. Najde tam mimo nejrůznějších živočichů, korálů a rostlinstva též zpřístupněné vraky několika lodí pocházejících z mezinárodních konfliktů, jež se tu v minulosti odehrály. Pro každého je připraven výběr z celé škály potápěčských center a škol, které pomohou s vybavením i příslušnou výukou, a to od stupně začátečník až po profesionální úroveň.

Jestliže potápění či šnorchlu příliš nefandíte, můžete třeba naskočit na prkno a oddávat se windsurfingu. A k dispozici jsou i další vodní sporty, na jaké si lze jen vzpomenout. Oblíbený je například pronájem jachet a bezstarostné brázdění mořských vod podél pobřeží, při kterém můžete užívat naprostého soukromí a možnosti vlastní volby, kdy a kam se na svém člunu vypravíte. Příznivci spíše suchozemských aktivit dají zřejmě přednost jízdě na koních či pro Egypt tolik typických velbloudech, pouštnímu safari nebo sportovnímu vyžití v podobě tenisu, bowlingu či golfu. Pokud tyto poněkud střídmější sporty nejsou zrovna vaší parketou a zatoužíte po dávce adrenalinu, není nic snazšího než využít zdejší nabídky a zažít na vlastní kůži třeba bungee jumping. V Sharm El Sheikhu ale čekají ještě další nevšední zážitky. Co takhle bruslení? Ovšem nikoliv kolečkové, ale skutečné – na ledovém kluzišti! I takový komfort je tu k mání.

Po setmění ožívají mnohá místa v oblasti oslnivým nočním životem. Osvětlené uličky lákají k procházkám, při kterých lze zhlédnout ledajakou podívanou – hudební a taneční vystoupení či nejrůznější umělecká show. Ostatní zábava se soustředí do hotelů, nočních klubů, barů, diskoték a kasin.

Seznam ubytovacích kapacit je v Sharm El Sheikhu opravdu bohatý. Lze nalézt jak skromnější, avšak přesto moderní zařízení o dvou hvězdičkách, tak mnohem luxusnější čtyř- až pětihvězdičkové komplexy. Patří k nim například takové vyhlášené, celosvětově zavedené značky jako Hilton, Four Seasons nebo Ritz. Takový luxus se samozřejmě neobejde bez okázalejší zábavy, jež se koncentruje v kasinech, diskotékách, nočních klubech, prvotřídních restauracích, kolem butiků a obchodů či rovnou na golfovém hřišti.

Sharm El Sheikh se skládá ze tří hlavních částí. Jsou jimi Naama Bay, Ras Om El Sid a Sharm El Maya. Každá součást má přitom svá odlišná specifika...

·       Naama Bay je jakýmsi turistickým centrem oblasti. Právě tam se nacházejí ty nejlepší restaurace, bary a především hotely. Lze proto pochopitelně očekávat, že jde také o nejdražší lokalitu celého Sharm El Sheikhu. Nicméně tato zátoka si své prvenství zaslouží; vždyť právě tady vyrostl u dlouhé písčité pláže první zdejší hotel, a to v 80. letech minulého století. Dnes je tato část zcela dokončena, a tak se rekreanti mohou nerušeně procházet po vybudovaných chodnících lemovaných keři a řadou kaváren, obchodů, barů a restaurací.

·       Ras Um Sid Cliff je místo soustředěné kolem menší pláže při skalnatém pobřežním útesu, který je spojnicí mezi zbylými dvěma částmi – Naama Bay a Sharm El Maya. Pod hladinou jsou zde ukryty bohaté pásy korálů a pestrý podmořský život vůbec, za kterým míří všichni nadšenci potápění. Na útesu stojí některé z oblíbených hotelů.

·       Sharm El Maya patří do staré, původní části oblasti Sharm El Sheikh. Dnes je tato zátoka, přestože není příliš velká, malým přístavem, kde se nachází některé z turisticky oblíbených restaurací, barů a kaváren. V Sharm El Maya najdete též místní trhy, nechybí banky ani zdravotnické zařízení v podobě jedné ze tří lokálních nemocnic. Z Sharm El Maya se často vyráží za rybářským či potápěčským dobrodružstvím. Ti, co přesto zůstanou na pláží, rozhodně neprohloupí. Pláž je pěkně písčitá a čistá, zčásti chráněná před ostrým sluncem palmami, které utvářejí příjemný stín.

Doprava

Do Sharm El Sheikhu vede hned několik cest. Pokud zůstáváte v jiném z egyptských letovisek či měst a Sharm El Sheikh se stane jen výletním místem, využijte autobus nebo osobní vůz, případně vnitrostátní letecké linky, které pravidelně startují ze známé Hurghady, z Alexandrie a samozřejmě z hlavního města Káhiry. Jestliže je vaším cílem právě a jen Sharm El Sheikh, volte letadlo nebo loď. Zejména lodní přeprava je o poznání romantičtější a oproti letecké neméně pohodlná.

V místě je ideální pronajmout si jachtu nebo se vydat na obhlídku kraje ze hřbetu pravého egyptského velblouda. Pokud je toto statné zvíře příliš velká exotika, jsou k dispozici koně, případně méně romantické čtyřkolky či menší džípy.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku nevyplněno
--- • --- • ---
---