Kóm Ombo (chrám Sobeka a Hora)
Kóm Ombo chrám Sobeka a Hora
Chrám Kóm Ombo leží na horním toku Nilu mezi Asuánem a Edfu. Je od něho překrásná vyhlídka na zde ještě čisté vody Nilu i poušť rozkládající se za úzkým zeleným pruhem polí. Zvlášť překrásně působí v osvětlení zapadajícím sluncem. Při plavbách po proudu řeky bývá jednou z prvních zastávek. Zasvěcen je bohu Sobekovi, který v egyptském pantheonu představoval zlo a bývá zpodobován s krokodýlí hlavou a velmi oblíbenému bohu Horovi, zpodobovanému se sokolí hlavou.
Chrám Kóm Ombo pochází z období Ptolemaiovců. Stavba byla zahájena okolo roku 180 př. n. l. Ptolemajem VI., další úpravy probíhaly průběžně až do římské éry (do roku 14 n.l.). Postaven byl na významné křižovatce karavanní cesty z Núbie a cesty ke zlatým dolům ve východní poušti.
Chrám Kóm Ombo je neobvyklý tím, že má dvojí zasvěcení, jde vlastně o dvojitý chrám postavený přesně symetricky. Pravá strana chrámu je zasvěcena Sobeku-Re (krokodýlímu bohu kombinovanému s bohem slunce). Levá strana Horovi staršímu (Haruer). Do chrámového komplexu se vstupuje Dionýsovou bránou, ze které se do dnešní doby zachovala pouze polovina. Původní vstupní pylon se bohužel nedochoval, už ve starověku byl stržen Nilem spolu s velkou částí nádvoří (tato část byla přistavěna Trajanem).
V chrámu je zachovalá sloupová síň s hlavicemi sloupů tesanými do podoby lotosu a papyru (symboly horního a dolního Egypta) a ozdobnými římsami. V druhé sloupové síni je 10 pilířů a reliéfní výzdoba s výjevy z mýtu o Sobekovi. Po sloupových síních následují předsíně, ze třetí se vchází do vlastních svatyní obou bohů. Zajímavostí je starý kalendář. Velmi hezké reliéfy zachycují válečné, světské a náboženské výjevy. Prohlédnout si zde můžete četné mumie krokodýlů, ale také nilometr. Jde o šachtu propojenou s tokem Nilu. Podle výšky, kterou zde hladina dosáhla v období záplat, byla odhadována velikost úrody a stanovena výše daní.
Otevřeno bývá denně od 7:00 do 17:00.
Recenze
Oblast: |
Památky |
Středisko: |
|
Typ: |
Památka |