Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Taba (oblast)

Oblast
Typ letoviska Klidné
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Taba (oblast), budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Oblast Taba

Egyptskou oblast zvanou Taba, nejseverněji položený dovolenkový resort rudomořské riviéry, najdeme ve východní části země, a to v malebném Aquabském zálivu při hranicích s Izraelem. Jde o jednu z nedávno vybudovaných rekreačních lokalit, kam přijíždějí celoročně turisté ze všech koutů světa, mezi nimiž nejsou rozhodně výjimkou ani samotní Egypťané a sousední Izraelci. A není vůbec s podivem, že k výstavbě byla vybrána právě Taba. Za tuto volbu a svou dnešní popularitu vděčí především kouzelnému pobřeží, které je lemováno šňůrou zátok a zálivů, pláží a modrých vod Rudého moře, v pozadí s kulisou majestátních sinajských horstev. Díky své poloze je Taba jakýmsi pomezím mezi třemi státy, takže během své dovolené můžete, jak se lidově říká, zabít nejen dvě, ale dokonce hned několik much jednou ranou. Máte totiž možnost navštívit nikoli jen jednu zemi, ale podívat se vedle Egypta do tří dalších exotických států – Izraele, Jordánska a Saúdské Arábie, od kterých je dovolenková oblast vzdálena doslova na dohled. Do Izraele se lze dokonce dopravit po svých, případně pohodlněji autobusem. Pravidelné linky jezdí do izraelského Eilatu. Taba má však i své vlastní mezinárodní letiště; je tedy možné využít také tohoto druhu dopravy, pokud cestujete do větších a vzdálenějších míst.

Přestože má Taba poměrně bohatou, i když pohnutou historii, paradoxně neoplývá velkým množstvím pamětihodností. Za těmi je třeba vyrazit do jiných částí Egypta nebo okolních zemí. Za zmínku však rozhodně stojí skutečnost, že v době starověku se zdejší přístav těšil velkému významu. O tisíce let později si jej přivlastnili přímí sousedé z východu – Izraelci, kteří jej po dvou dekádách vrátili zpět do egyptských rukou. A není to tak dávná minulost, neboť k navrácení došlo na konci 80. let.

V Tabě se harmonicky snoubí všechny její přednosti a společně utvářejí mozaiku pohodlné, klidné a odpočinkové dovolené. Nemalou zásluhu na tom má širé azurové moře, jehož vody jsou příjemně teplé a plné života, překrásné pláže s jemným bílým pískem a stínem palem, neustávající sluneční svit po celý rok a možnost celé škály zajímavých sportů a aktivit.

Geografie, příroda, počasí

Taba se nachází v klimatické zóně, která by se dala našincem označit doslova za ráj na zemi. Vždyť v době, kdy u nás zuří tuhá zima, mrazy nebo plískanice, v Egyptě, a tedy i v tomto resortu, panují více než příjemné teploty, které tak vytvářejí dokonalé podmínky ke všem letním aktivitám od sportů přes potápění a koupání v moři až přes poznávací výlety. Srážky jsou málo časté, a tak není třeba se obávat propršené dovolené. Ani studené vody nemusí být obavou těch, kteří přemýšlejí o návštěvě Taby. I v lednu a únoru čeká na příznivce vodních radovánek voda o teplotě kolem 23 stupňů Celsia. Nebe bývá zcela bez mráčku, sluneční svit neutuchá po většinu dne (v létě až 11 hodin denně) a horký vzduch ochlazuje příjemný vánek. Červenec a srpen jsou nejteplejší měsíce, kdy se teplota drží kolem třicítky, ale výjimkou není ani rtuť teploměru nad 40 stupni. Kdo takovým horkům příliš nefandí, bude nejlépe, když zavítá do Taby na jaře nebo na podzim. Pro detaily o počasí a předpověď se můžete podívat na stránku  Egypt - počasí a klima.

Perlou zdejší přírody je bezesporu pestrý podmořský svět, k jehož průzkumu jsou připraveny vynikající předpoklady. Fascinující scenérie ohromí jak zkušené potápěče, tak nadšené začátečníky. Se vším potřebným navíc poradí a radou přispějí odborníci v potápěčských centrech a školách, kterých je v Tabě hned několik. Ponor zpříjemňují teplé vody Rudého moře, velmi mírné proudy a mělký přístup ke korálovým útesům, k nimž se dostanete rovnou z pláže. Díky skutečnosti, že letovisko nepatří zatím k tolik masovým destinacím, jako je tomu u některých jiných egyptských středisek, může se Taba pochlubit téměř nedotčenými, a tedy obzvláště zachovanými korály. V korálových zahradách můžete při svém podvodním výletu spatřit rejnoky, murény, mořské koníky a spousty dalších ryb a živočichů. K neopakovatelné atmosféře přispívají laguny, odlehlá pobřeží a blízké ostrůvky, kolem kterých se soustředí specifický podmořský život. Z oblíbených lokalit jmenujme např. Fjord, Topaz, Coral City, Aquarium nebo Faraonův ostrov.

Taba má však mezi egyptskými lokalitami ještě jedno unikum. Je to terén, který ji obklopuje a který je v Egyptě poměrně vzácný. Oproti jiným místům je zde přeci jen o něco více vlhkosti, která má příznivý vliv na zdejší floru, a potažmo i faunu. Typické jsou vzrostlé mangrovy, které jsou schopny žít ze slané vody, nebo lokální bažiny. Vzácná příroda kolem Taby je pochopitelně předmětem přísné ochrany ze zákona a spočívá pod křídly národních parků.

Pláže, turistická vybavenost, letoviska, aktivity

Taba se řadí mezi luxusní egyptská letoviska, a tak lze očekávat moderní pětihvězdičkové komplexy hotelů mezi plážemi se vším představitelným komfortem, kasina, rozmanité služby, vybraná jídla a nadstandardní servis. Nechybí ani zástupce slavného řetězce Hilton, který poskytuje nádherný výhled z oken pokojů. Přestože jde o menší resort, nabídka je široká. Vyberou si jak nároční klienti, tak třeba mladí lidé, kteří raději zvolí kemp. Zdejší kemp Basata už dokonce získal své jméno. Nachází se přímo na pláži a skládá se z chatek vystavěných z přírodních materiálů. Je také označován jako ekologický kemp.

K rekreačním místům oblasti Taba patří známý resort Taba Heights, který je nově zbudovaným letoviskem při březích Rudého moře, také označovaný za riviéru. Nachází se asi 20 km jižně od Taby a nabízí ubytování převážně v luxusních hotelích. V okolí jsou k dispozici oblíbené potápěčské lokality a též unikátní pouštní golfové hřiště. Další známé místo je pak Taba Riviera.

Pokud však zelený sport nepatří k vašim koníčkům, není nic snazšího než se pustit do jiné aktivity, třeba vyrazit na výlet jachtou, ve člunu nebo na lodi, zarybařit si, ponořit se do mořských hlubin se šnorchlem nebo rovnou v neoprénu, zavítat na sinajskou poušť nebo pokochat se krásou hor a údolí. Na hřbetu velblouda za doprovodu zkušených beduínů můžete vyjít vstříc nevšedním zážitkům v divočině a dozvědět se něco nového o tomto exotickém kraji. A jestliže vás po návratu z vyprahlých cest opět zláká osvěžující moře, pusťte se střemhlav mezi vlny na vodních lyžích nebo surfařském prkně.

Je-li libo spíše odpočinek a relaxaci, můžete spočinout na dlouhých plážích pokrytých jemným pískem bělavé až zlatavé barvy, občas smočit tělo v teplém a čistém moři, lenošit na lehátku se slunečníkem, popíjet barevné nápoje a pozorovat krásné okolí. Co více si přát! Pláže navíc nebývají v Tabě přelidněné jako v některých jiných střediscích, a to ani během hlavní sezony. Po setmění se zábava soustřeďuje do hotelů, které pořádají večerní představení nebo zvou k posezení v baru či restauraci.

Celý Sinajský poloostrov má řadu chráněných krajinných oblastí a národních parků. Nejblíže resortu je rezervace v Taba Heights, kde žijí ptáci, například plameňáci, orli nebo volavky, ale kde jsou k vidění také oázy plné barev a zeleně. Ve vnitrozemí je možné zabrousit do hor a údolí, spatřit na vlastní oči posvátnou horu Sinaj, kde Mojžíš uviděl hořící keř a obdržel Desatero přikázání. Stalo se tak údajně v místě, kde dnes najdeme klášter sv. Kateřiny, tedy v jižním cípu Sinajského poloostrova. Bájný keř se dochoval dodnes a je k vidění v areálu kláštera. Uvnitř kláštera čekají vzácné mozaiky, ikony, knihovna, zahrady a celý komplex budov.

Protože je Taba vzdálena od Izraele a dalších nedalekých zemí jen co by kamenem dohodil, nabízí se výlety za dalšími památkami a skvosty přírody. Jedním z unikátním míst světového významu je přes dva tisíce let staré skalní město Petra v Jordánsku vytesané do mohutné skály. Oblíbené jsou také výlety do Jeruzaléma za Zdí nářků, do přístavu Eilat, kde se nachází podmořská observatoř a delfinárium, nebo k Mrtvému moři, kde je možné oddávat se blahodárným účinkům slané vody.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku nevyplněno
--- • --- • ---
---