Egypt - doprava

Odhadovaná doba čtení: 9 min.

Doprava v Egyptě obecně

Do Egypta se většina cestovatelů dopraví letecky, ale jak se pohybovat po Egyptě? Zásadně se v Egyptě nedoporučuje autostop!

Turistická místa v Egyptě jsou propojena relativně hustou a spolehlivou sítí vlakového, autobusového a leteckého spojení. Ve městech funguje hromadná městská doprava zajišťovaná státními autobusy. Ta je však pro turistu, neznalého místních poměrů a jazyka, téměř nepoužitelná. Vedle státních dopravních prostředků spojení zajišťují soukromé mikrobusy a zejména relativně levné taxíky. Cena taxislužby za cestu po Káhiře se pohybuje do 5,- USD. Výjimkou je spojení na letiště, kde se cena za taxislužbu pohybuje okolo 12-15 USD.

Na některých úsecích silnic jsou vybírány dálniční poplatky ve výši cca 2 až 5 egyptských liber (LE). Cena 1 litru benzínu je i po nedávném zvýšení cen pohonných hmot 1,30 až 1,4 LE, cena 1 litru nafty je 0,95 LE. Bezolovnatý benzín je zatím možné zakoupit pouze u limitovaného počtu čerpacích stanic situovaných v Káhiře, Alexandrii a v několika dalších velkých městech. Obdobná je i situace s výdejními sklady pro automobily na plynový pohon.

Silniční pravidla

Většina řidičů se neřídí žádnými dopravními předpisy. Jízda je srovnatelná se snahou evropana o sebevraždu. Pravidlo práva přednosti je právem odvážnějšího řidiče, drzejšího nebo většího vozu. U směrovky máte v první chvíli dojem, že u všech vozů musely prasknout žárovky - se nepoužívají se a předjíždí se téměř při každé příležitosti. Jsou schopni předjíždět prakticky vždy, i když v protisměru není volno. Auta, která by u nás neprošla technickou, a dost možná by byla označena policií na ulici za vrak, na silnicích kličkují z pruhu do pruhu dle momentální potřeby či nápadu. Málokdo by tipoval, že se při tomto slalomu stihnou i vyhnout postávajícímu dobytku. I to je často k vidění.

V Egyptě se (teoreticky) jezdí vlevo.

Nejvyšší povolená rychlost v obci je 30 km/h, mimo obec 60 km/h, na dálnici 100 km/h. Dopravní značení je v Egyptě spíše výjimkou, než pravidlem. Vyskytuje se ojediněle, a pokud někde shlédnete směrovou tabuli, a dokonce s údajem o vzdálenosti, je třeba toto brát jako velmi orientační informaci.

V Egyptě je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz a fotokopie cestovního pasu.

Autopůjčovny

Půjčit si auto znamená mít jistou svobodu, ale také starost. Řídí se sice napravo, ale způsob řízení místních lidí je zcela nepředvídatelný. Cizincům se nedoporučuje řídit ve velkých městech, zejména v Káhiře. Města jsou často ucpaná, a dálnice ne zrovna bezpečné. Pokud se chcete podívat trochu mimo hlavní dění, může se vám docela dobře stát, že vyfasujete vojenskou kolonu plnou vojáků na obrněných vozech se samopaly. Krom toho je nebezpečné cestovat v noci. Krom jakéhokoliv potencionálního nebezpečí zde přibývají také oslí povozy.

V případě pronajmutí auta v Egyptě je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz, fotokopie cestovního pasu a složení částky (garance), nebo předložení platné kreditní karty. Ceny se liší dle nabízených vozů a úrovně služeb jednotlivých provozovatelů. K tomu, aby vám auto bylo propůjčeno, musíte mít minimálně 25 let.

Pokud se přesto rozhodnete k pronájmu vozidla, je nutné počítat s omezením pro turisty z důvodu bezpečnosti jen na cestování v Horním Egyptě. Tyto cesty se uskutečňují pouze v konvojích a s ozbrojeným doprovodem. Pokud byste chtěli cestovat individuálně, například s vypůjčeným autem, musíte se ke konvoji přihlásit a nemůžete cestou dle svých představ zastavovat. Konvoje jezdí na trasách Luxor - Dendera - Abydos, Asuán - Luxor a zpět, Luxor - Hurghada a zpět, a z Luxoru směrem na západ do pouště. Součástí těchto konvojů jsou i turistické autokary.

Silnice nejsou v moc dobrém stavu, i když se jejich stav průběžně zlepšuje. Našim silnicím odpovídají pouze silnice v okolí Alexandrie a na Sinaji.

Městská hromadná doprava

Vnitrostátní autobusovou dopravu je možné doporučit v případě frekventovaných tras, jako je mezi Káhirou a Alexandrií. Na této lince jezdí autobusy několikrát denně, jsou klimatizované, mají video a občerstvení.

Městská doprava je řešena většinou minibusy a v Káhiře ještě metrem. Ve větších městech je síť metra a tramvají srovnatelná třeba s tou pražskou, ceny jsou rozumné a časové intervaly na čekání jsou kratičké. Určení tras minibusů je nepřehledné, jsou přeplněné a čas zde prakticky nehraje roli. Metro má samozřejmě tu výhodu, že není postihnuto dopravními zácpami.

V Egyptě jezdí tzv. Shuttle bus, který je v těchto zemích velmi častou dopravou. Jezdí kyvadlově mezi dvěma místy, má své zastávky, ale když na něj mávnete, kdekoliv Vám zastaví. Pokud má místo, velmi rád vás sveze. Plaťte vždy až při výstupu a pokud by po Vás chtěl řidič nějaké další peníze, užijte osvědčenou variantu od mnoha turistů: „Dobrá, zavolám tedy turistickou polici." Zpravidla ihned přestane vyžadovat doplatek.

Letadlo

V Egyptě létá společnost Egypt Air. Z hlavního města létá do Abú Simbelu, Alexandrie, Asuánu, Hurghady, Luxoru, Marsa Matru (na středomořském pobřeží), New Valley (v Západní poušti) a na Sinaj. Pokud víte, že budete chtít využít vnitrostátního letu, je nutné si letenku rezervovat předem a následně neopomenout potvrdit let. Na letišti se doporučuje být včas, případné komplikace se tak dají zvládnout s dostatečnou časovou rezervou.

Loď

Loď Je vzhledem k Nilu velmi využívaným dopravním prostředkem. V Káhiře je lodní doprava využívána jako součást městské dopravy spolu s metrem. V Káhiře můžete tyto lodě využít k plavbě z náměstí Tahrir ke Koptskému muzeu nebo do Staré Káhiry.

Plachetnice „felúky" můžete využít v Luxoru a v Asuánu, nebo můžete ušetřit a využít místních motorových trajektů. Když už budete v Asuánu, jistě doporučujeme plavbu po Asuánské přehradě. Trajekty jsou zde brány za běžnou součást dopravy i na větší vzdálenosti. Zde je pak třeba se ujistit, jak často daný spoj jezdí.

Vlak

Nejvíce využívané spoje jsou Káhira - Alexandrie (přibližně 3 hod) a Káhira - Luxor - Asuán (přibližně 15 hod). Podél Nilu jezdí obousměrně noční luxusní vlak, abyste si mohli vychutnat tuto cestu, je třeba lístek předem objednat. V Egyptě existuje nejen první a druhá třída, ale také třetí. Ta však není určena pro turisty.

Pokud se rozhodnete cestovat napříč Egyptem z Káhiry do Asuánu, je nejvýhodnější vlak. Jede přes noc a ve většině případů je v nabídce i lůžkové vozy. Vlaky jsou v této arabské zemi ve většině případů státní, ale existuje i jedna soukromá společnost. V každém případě se vyplatí lístky si rezervovat dopředu. Lístky jsou zde prodávány na počet míst, a tak se Vám může stát, že se do vlaku nedostanete. Zároveň by se Vám nemělo stát, že se budete tísnit v nějaké uličce. Cena jízdenky je srovnatelná s cenou u nás, musíte však počítat s ještě skromnějšími poměry než jsou v českých krajích. Mimo zmíněné, a velmi vytížené, trasy podél Nilu se vlakem dostanete také do Alexandrie a k Suezu.

Taxi

Taxikářem je v turistické sezóně snad každý. Jezdí se vesměs velmi drzým způsobem, kdy se každý snaží své vozidlo nacpat někam mezi ostatní. Zkrátka pravý africký chaos. Je však výhodnější se raději nechat svézt taxi, než zakoušet místní dopravu. Je chaotická, přeplněná a rozhodně není spolehlivou v otázce času. V případě využití služby taxi je bezpodmínečně nutné sdělit, kam chcete jet a za pomoci podrobné mapy města se přesvědčit, že Vám řidič porozuměl. Cenu dohodněte předem, avšak nikdy předem neplaťte. Pozor, taxikářům se zpravidla neplatí bakšiš. Pokud míníte za den udělat více pochůzek, zkuste si sjednat jedno auto na celý den. Pokud na vás řidič ochotně bude čekat, odpadne vám jedna starost. Navíc je tenhle způsob dopravy po městě docela pohodlný.

A jak si taxi sjednat? Pokud vám ho nesjedná hotel nebo jakékoliv místo, kde se zrovna nacházíte, musíte drze do davu a po americkém způsobu si některé z aut prostě odmávnout. A nebojte se vlézt na silnici, nikdo vás docela pravděpodobně nesrazí a urychlí to shánění taxíka.

Drožky

Podobně jako v Praze na Satroměstském náměstí, i v Egyptě narazíte ve větších turistických městech u Nilu na koňské drožky. Nejproslulejším místem je Edfu, kde vozí turisty od přistávacího mola k zdejšímu chrámu.