Amenhotep IV. / Achnaton
Amenhotep IV. / Achnaton
Amenhotep IV., který později přijal jméno Achnaton, byl panovníkem 18: dynastie (Nová říše). Vládl v letech cca. 1353–1336 př. n. l.. Období vlády je poněkud nejasné. Amenhotep IV. Vládl patrně nějakou dobu společně se svým otcem Amenhotepem III.. Není však přesně známo o jak dlouhou dobu spoluvlády se jednalo. Otazníky jsou i okolo jeho smrti.
Na trůn se Amenhotep IV dostal jako přibližně šestnáctiletý. Původním následníkem trůnu byl jeho starší bratr Thutmose, protože však zemřel v jinošském věku, stal se faraonem Amenhotep IV. Ten byl silně podporován svou matkou, vlivnou královnou Teje. Hlavní manželkou Amenhotepa IV. se stala Nefertiti.
Amenhotep IV. Zdědil velkou říši, která však na svých hranicích začala být ohrožována, především Chetity. Situace by si vyžadovala spíše rozhodného panovníka – vojevůdce. To ale rozhodně nebyl případ Amenhotepa IV.. Boj nesnášel a také nevedl. Byl to velmi inteligentní člověk, ale mystického zaměření. Byl přesvědčen, že k němu přímo promlouvá bůh.
V době nástupu vlády Amenhotepa IV. se velmi zvýšil vliv Amonova kněžstva. Jejich moc i bohatství dosáhly postupně takové výše, že už přímo ohrožovaly královské postavení. Amenhotep IV. se nejprve pokusil vliv Amonových kněží omezit. To ale nebylo dost dobře možné. Posléze se rozhodl pro naprostou náboženskou reformu, která měla za následek zrušení všech stávajících náboženských kultů a ustanovení jediného boha Atona.
Na základě uctívání Atona změnil své jméno na Achnaton (prospěšný Atonovi). Přibližně v šestém roce vlády se rozhodl přesunout hlavní město. Na základě božského vnuknutí vybral nové, zcela nedotčené místo daleko na jihu a během dvou let zde vybudovat nové sídelní město Achetaton.
Společně s reformou náboženskou proběhla i reforma umělecká. V sochařství i malířství se prosadily zcela nové způsoby zobrazování. Osoby včetně panovníka a jeho rodiny byly zobrazovány v pohybu, často při soukromých a neformálních činnostech, jako je procházka, hra, stolování. Tváře i postavy měly jasně danou osobitost, která se výrazně odlišovala od zaběhnutého tradičního a zcela formálního způsobu vyobrazení.
Zatímco se Achnaton věnoval rozvíjení Atonova kultu a duchovní činnosti, jeho zahraniční politika byla pro Egypt devastující. O světské záležitosti stálu se příliš nestaral a přenechával je svým úředníkům, kteří byli vedeni hlavně svým prospěchem. Ustaly tak osvědčené dary zahraničním spojencům. Hranice nebyly chráněny. Během vlády Achnatona se velkolepá Egyptská říše zmenšila prakticky jen na okolí Nilu. V důsledku zrušení tradičních kultů nastal v zemi chaos. Protože byl zabaven také chrámový majetek, došlo i k ekonomickým problémům.
Achnaton byl s největší pravděpodobností zavražděn. Stalo se tak patrně v 17 roce jeho vlády. Zanechal po sobě rozvrácenou zemi. Prakticky vše, co vybudoval, bylo během krátké doby po jeho smrti zničeno jeho nástupci, kteří se vrátili zpět k tradičním náboženským kultům. Město Achetaton (ve kterém byl Achnaton pohřben) bylo opuštěno, vláda se vrátila do Vesetu (dnešní Luxor).
Recenze
Oblast: |
Panovníci Egypta |
Středisko: |
|
Typ: |
Památka |