Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Marsa Alam (oblast)

Oblast
Typ letoviska Klidné
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Marsa Alam (oblast), budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Oblast Marsa Alam

Ještě donedávna oblast kolem rybářské vesnice Marsa Alam, dnes rekreační destinace, se počala rozvíjet před několika málo lety, přičemž tento vývoj postoupil ještě více kupředu otevřením zdejšího letiště v roce 2001. Dnes je městečko a jeho okolí vyhledávaným cílem turistů, které láká atmosféra připomínající skutečný zemský ráj – tyrkysové moře, zlatavé pláže dekorované řadami palem a mořské vody ukrývající neuvěřitelné přírodní poklady.

Oblast leží při západním pobřeží Rudého moře a rozkládá se necelých 150 km od jiného letoviska zvaného El Quseir, které je vyhlášenou potápěčskou lokalitou. A stejně tak je tomu i zde. Potápění a šnorchlování, a to jak pro profesionály, tak na rekreační úrovni, je číslem jedna na žebříčku aktivit, následované rybařením a relaxací na pláži. Turistů proto stále přibývá a s nimi další urbanistický rozvoj a rozkvět cestovního ruchu.

Geografie, příroda, počasí

Skutečné přírodní bohatství se v oblasti Marsa Alam nenachází na zemském povrchu, jak by se dalo možná čekat, nýbrž pod vodní hladinou. Jak již bylo řečeno, Marsa Alam je oblíbené místo především mezi příznivci dobrodružných ponorů do hlubin moře. Podobně jako v jiných podobných lokalitách, například v nedalekém El Quseiru, i zde jsou podvodní krásy chráněny mezinárodními zákony, a proto je potřeba dodržovat určitá pravidla ochrany přírody a ohleduplného chování při potápění. Veškeré detaily rádi sdělí pracovníci celé řady zařízení, která se potápění věnují, tj. nejrůznější potápěčské kluby, centra a školy. Ty se vedle informační a osvětové činnosti zabývají především výukou, a to jak začátečníků, tak pokročilých zájemců. Zapojit se mohou i děti od osmi let věku, pro něž jsou připraveny speciální lektorské programy. Ale ani dospělí, kteří ještě nemají svou osobní zkušenost, touží po ní, avšak stále mají jisté obavy a respekt, nezůstanou zkrátka. Potápění je možno si vyzkoušet za asistence instruktora v bezpečí bazénu. Velmi populární je též šnorchlování, které nevyžaduje tolik praxe a provádět jej může téměř každý. Voda je křišťálově čistá a průzračná, a tak na mnoha mělčích místech dohlédnete až na samé dno. A je se opravdu na co těšit. V Rudém moři v okolí městečka Marsa Alam vyrůstají na mořském dně korály ve shlucích a vytvářejí útesy, pásy a korálové labyrinty, případně formují povrch potopených lodí. Dno stokilometrového podmořského pásu je pěkně členité, s řadou výčnělků a jeskyní, a poskytuje tak útočiště řadě živočichů. Mezi ty patří želvy, žraloci, kladivouni, delfíni a nejrůznější druhy pestrobarevných ryb.

Velkou devizou místa, jakož i celého Egypta, jsou klimatické podmínky, které si můžete detailně prohlédnout na stránce  Egypt - počasí a klima. Dovolená je zde prakticky možná v kteroukoliv roční dobu, nicméně pro potápění jsou rozhodně vhodnější letní měsíce, neboť voda je tu v tomto čase klidnější. Na podzim a v zimě jsou totiž vody brázděny silnějším větrem, obzvláště pak v listopadu, který kazí příznivé podmínky k ponoru. K tomu je možno sestoupit ze břehů přes mělčinu či lodí přímo do hloubky.

K potápěčsky atraktivním místům v oblasti patří například: Abu Dabab (lokalita, kde se vyskytuje kapustňák, velký vodní savec zvaný také „mořská kráva”, nebo též vodní želvy; místo je sice chudší na korály, ale je vhodné pro různé úrovně potápění), Samadai (pobřeží v tomto místě utváří přírodní lagunu, kde rádi odpočívají delfíni; jejich populace je tu velká – čítá na sto kusů, přesto je tu omezen provoz i množství ponorů; pod hladinou jsou k vidění různé mořské trávy a také mořští koníci), Elphinstone (místo určené jen pro zkušené potápěče, neboť se zde vyskytují silné proudy, nicméně odměnou je všem odvážlivcům široká škála živočichů – žraloci, kladivouni, barevné korály, barakudy, tuňáci a další; skalní stěny tu sahají až do hloubky 70 metrů; současně je tato lokalita opředena legendou o tajemném sarkofágu, který se má ukrývat v hloubce 60 metrů).

Pláže, turistická vybavenost, letoviska  

V resortu Marsa Alam a jeho okolí se táhnou písečné pláže, z nichž některé jsou vlastněny zdejšími hotely, a slouží tak výhradně jejich hostům. Bílý písek je zcela přírodní a jemný, voda teplá a krásně průzračná. Sluníčko svítí po většinu roku, takže ti, kteří mají rádi opravdu horké klima, si přijdou na své. Komu by však bylo přece jen horko, může se zchladit při vodních sportech. O potápění a šnorchlování již byla řeč. Vedle toho je možné zkusit surfování, windsurfing, plavbu na lodích a jachtách, rybaření, vodní lyžování, parasailing nebo se pohodově projet na šlapadle či banánu. V některých nedalekých letoviscích, např. v Hurghadě nebo Dahabu, se dokonce pořádají soutěže v některých vodních disciplínách. 

Nabídka ubytování je v Marsa Alam široká a soustřeďuje se hlavně do hotelů v kvalitě od tří do pěti hvězdiček. Většina z nich má vlastní bazén, často s vyhřívanou vodou, některé i vlastní přírodní pláž, restaurace, bary, diskotéky, zábavné programy pro děti a pro dospělé noční vystoupení a kabaret.

Pokud jde o možnosti nakupování, některé druhy zboží lze nakoupit přímo v hotelích nebo místních minimarketech. Nic však nebrání tomu vyrazit mimo oblast. Na spoustě míst fungují trhy a nejrůznější obchody, kde si jistě vybere každý, ať už jde o nějaký ten suvenýr, orientální parfémy a oleje, šály a další doplňky, cigarety nebo koření, jehož omamná vůně se line široko daleko. Je vždy dobré mít s sebou dostatek hotovosti.

Noční život je takový, jaký si zvolí sám návštěvník. Romantické duše vyrazí na pláž, kde za svitu měsíce počítají zářivé hvězdy na obloze; naopak ti, co raději dají přednost hudbě a tanci, zůstávají v hotelích, kde se pro ně pořádá každou noc poutavý program na diskotékách, v music barech či sálech, v nichž vystupují břišní tanečnice.

Přes všechny jmenované přednosti a lákadla letoviska Marsa Alam a jeho okolí jde stále ještě o klidnější místo, přinejmenším ve srovnání například s rušnými resorty Hurghada nebo Sharm El Sheikh.

Hlavní město

Centrem oblasti je kouzelné přímořské městečko Marsa Alam, které připomíná Pohádky tisíce a jedné noci z vyprávění krásné Šeherezády. Vedle nádherně modré mořské vodní plochy lemované palmami se v barevném kontrastu rozpíná vyprahlá půda hor a poušť. Místní budovy evokují pohádkové arabské paláce a nechybí velbloudi ani další turistické atrakce.

Alternativní názvy:

Mersa Alam

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku nevyplněno
--- • --- • ---
---