Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

El Quseir (oblast)

Oblast
Typ letoviska Klidné
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili El Quseir (oblast), budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Oblast El Quseir

Egyptské městečko El Quseir, které leží asi 200 km od známé Hurghady, je středobodem oblasti rozprostírající se podél západních břehů Rudého moře. Tvoří ji několik malebných míst, která jsou doslova rájem potápěčů. Zdejší tyrkysové vody, členité korálové pobřeží a bohatý podvodní život skládají mozaiku prázdnin plných poznávání a dobrodružství. Ale nejsou to zdaleka jen krásy ukryté pod vodní hladinou, které může tento resort nabídnout. Na souši si totiž přijdou na své především milovníci historie a historických památek.

Jako přístav býval El Quseir významnou křižovatkou lodí převážejících koření do Británie, vyráželi odtud poutníci do slavné Mekky a spojena je tato oblast také s řadou egyptských králů, kteří využívali jeho výhodné polohy jako startovní bod svých výprav. V okolních horách se kdysi těžilo zlato, které se pak dále zpracovávalo a používalo k výzdobě a výrobě různých předmětů.

Na rozdíl od některých populárních egyptských letovisek, která jsou velmi živá a rušná, je El Quseir a celé okolí o poznání klidnější a jeho atmosféra spíše relaxační.

Geografie, příroda, počasí  

V oblasti kolem městečka El Quseir se nachází hned několik zajímavých lokalit, které lákají k prázdninovým radovánkám. Devizou číslo jedna je tu potápění, neboť ve zdejších bleděmodrých vodách Rudého moře je opravdu spousta k vidění a objevování. Ať už se vypravíte podél břehů směrem na jih nebo na sever, narazíte na zdánlivě nekončící pás korálů a bohatou floru i faunu. Není proto divu, že jsou tyto vodní skvosty chráněny zákonem. I potápěčská centra a všichni ostatní musí tedy postupovat při svých výletech pod hladinu velmi opatrně a být šetrní ke křehkým krásám přírody. Odměnou pak je nerušené pozorování murén, ježur, rejnoků, kladivouna či vzácných mořských želv. K oblíbeným místům potápěčů patří např. El Qadim (na korály bohatá podmořská oblast severně od města El Quseir), Beit Goha (korálová stěna, jež sahá do hloubky až 30 metrů a kde lze spatřit žraloky v jejich úkrytu) El Kaf (oblast jižně od města El Quseir, plná korálů a dalších mořských živočichů), Erg Malek, Sharm Fugani nebo Ras Mahaleg. Celkem je tu na 30 takových míst, která nejsou příliš vzdálena od města a jsou dostupná autem nebo lodí.

Místní potápěčské školy jsou na dobré úrovni a poskytují řadu kvalitních služeb, a to jak pro začínající nadšence, tak zkušenější jedince. Ti, kteří si zatím moc nevěří, mohou vyzkoušet potápění „nanečisto” v bazénu s instruktorem. A osvojit si potřebné základy mohou i děti, pro něž jsou připraveny speciální dětské potápěčské programy.

Velkou výhodou nejenom oblasti El Quseir, ale vůbec celého Egypta je mimo jiné jeho přívětivé klima, které umožňuje celoroční dovolenou, tedy kdykoli se vám jen zamane. Ať už v létě nebo v zimě, teploty zůstávají na více než příjemných hodnotách – v červenci a srpnu 30 a více stupňů, v lednu kolem dvacítky. Viz. Egypt - počasí a klima.

Pláže, turistická vybavenost, letoviska  

Kdo preferuje méně adrenalinové aktivity a raději si pohodlně poleží na pláži či vykoupe v moři, nechť spočine na dlouhém písčitém pásu pláže při křišťálově čistých mořských březích. Voda je tu opravdu průzračná, ale také krásně teplá.

Ač El Quseir ještě nebyl objeven masami turistů jako jiná egyptská letoviska, která bývají často přeplněna, je zdejší prostředí velmi vstřícné ke všem návštěvníkům a resort je též dobře turisticky vybaven. Na výběr je tedy jak z levnějších, tak luxusnějších typů ubytování. Většina hotelů má pro hosty připraven svůj vlastní bazén se zázemím v podobě lehátek, slunečníků a baru. Výjimkou však nejsou ani pětihvězdičkové komplexy, které se mohou pochlubit architekturou podobnou sultánským palácům, zahradami, palmami a členitými bazény připomínajícími ostrovní laguny.

Hlavní město

Celá oblast je soustředěna podél souvislého břehu Rudého moře a současně kolem historického městečka El Quseir. Jde o starobylý přístav, který se pyšní mnohými zajímavostmi. O významnosti některých zdejších historických budov svědčí skutečnost, že jsou restaurovány a obnovovány za štědrého přispění organizace UNESCO. Křivolaké uličky a náměstíčka lákají k procházkám, při kterých se můžete zastavit v místních pouličních bazarech a koupit něco domů na památku. Dominantu města tvoří pevnost stará více než 400 let, jež byla postavena sultánem Selimem I na ochranu důležitého přístavu. V době napoleonských válek však přesto neunikl pozornosti slavného vojevůdce, jeho vojáci obsadili pevnost a tu částečně pozměnili ke svému obrazu. Především posílili arzenál, a tak dodnes můžete v celém areálu vidět zlověstně napřažené kanony francouzské a holandské výroby.

Alternativní názvy

Al-Quseir, Al-Qusair, Al Qusayr, Quseir, Quesir, Qusseir, Qosseir, Kosseir

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku nevyplněno
--- • --- • ---
---