Sutech
Sutech býval ochranným bohem Horního Egypta. Zosobňoval v sobě poušť, bouři, válku, temnotu a chaos. V dobách úsvitu Egypta nebyl vysloveně bohem zlým. Byl pokládán za spojence slunečního boha Re, za vítěze nad bájným hadem Apopem.
Postupně tak, jak docházelo k mocenským válkám mezi Dolním a Horním Egyptem, se jeho role proměňovala. Vítězství nakonec připadlo vládcům Dolního Egypta a s nimi se prosadily i náboženské kulty dolnoegyptských bohů, především Usira. Tím byl Sutech vytlačen do pozice boha zla a postupně byl obyvateli čím dál více nenáviděn. V období Nové říše bylo Sutechovo jméno stesáváno ze starších památek.
Centrem Sutechova kultu byla Nakáda. Zobrazován byl jako muž se stylizovanou hlavou zvířete, jehož původ není dosud přesně určen. Mohlo jít o psa hyenového, fenka, divokého osla, hrabáče nebo případně jejich kombinaci. V hieroglyfickém ideogramu Sutecha je zobrazen rozhodně pes hyenový. Pes hyenový loví ve smečce a své oběti zaživa vytrhává vnitřnosti.
Divoký osel byl také často jeho obětním zvířetem. Až do poměrně pozdní doby nebyl dobře domestikován. Byl spojován s chaosem a vysloveně negativními vlastnostmi. Sutechovi bývali obětováni i hroši. Smyslem obětí bylo zahnat zlo.
Podle Usirovského mítu je Sutech zlým usirovým bratrem, který ho ze závisti a žárlivosti připravil o život i říši. Svého otce Usira pomstil Horus. Se Sutechem bojoval, připravil ho o varlata, aby nemohl dál předávat svou podlost a ničemnost. Boj Hora se Sutechem je alegorickým spodobením odvěkého boje dobra a zla, světla a temnoty.
Recenze
Oblast: |
Bohové a náboženství |
Středisko: |
|
Typ: |
Památka |